Jan Fingerland: Miloš Zeman na ostrově deviace aneb ohlédnutí za Téčkem

10.08.2014 20:32 | Zprávy

Vedení země není schopno vidět do budoucnosti, a pokud se nic nezmění, vede naše cesta ke katastrofě. Tak by se dalo shrnout poselství odvážného článku, který v srpnu 1989 uveřejnil tehdy neznámý pětačtyřicetiletý ekonom Miloš Zeman.

Jan Fingerland: Miloš Zeman na ostrově deviace aneb ohlédnutí za Téčkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou

Ano, řeč je o jeho slavném článku Prognostika a přestavba. Zeman tehdy proslavil nejen sebe, ale i časopis Technický magazín, v němž článek vyšel. Výročí slavného textu i roli časopisu přezdívaného Téčko před pár dny připomněl spisovatel a novinář Jaroslav Veis v příloze Orientace Lidových novin. 

Pro někdejšího čtenáře Technického magazínu to byla mimo jiné příležitost zavzpomínat na časy útlého mládí a připomenout si, co vlastně fenomén Téčka znamenal. Do publikace Zemanova textu možná magazín příliš známý nebyl, ale nebyl ani žádným okrajovým plátkem. Vycházel v nákladu několika desítek tisíc kusů, jeho rozsah se blížil malé brožuře a byl tištěn barevně na kvalitním papíře. 

Byla s ním také spjata jména, které dosud mnoho znamenají – Jiří Grygar, Bedřich Moldan, Josef Vavroušek, Zdeněk Lukeš a mnoho dalších osobností, které zde nespravedlivě nezmiňujeme. Byl mezi nimi i zmíněný Jaroslav Veis. 

Ve svém článku Jaroslav Veis připomněl ještě jedno důležité jméno – totiž Vladimíra Petříka, který byl od roku 1977 do roku 1990 šéfredaktorem Technického magazínu a zemřel bohužel již v roce 2001. Byl to on, kdo Zemanův článek - na rozdíl od časopisu Vesmír - přijal do tisku a zdaleka nejen to. Vedl časopis, který neměl obdobu tehdy, ale vlastně ani dnes.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…