Jan Pisár: Trochu korektnosti, prosím!

26.06.2013 18:04

Vládní krize. V Česku nic zvláštního. Alespoň co se týče četnosti. Něčím však tato krize přeci jen vyniká. Z pana presidenta se stala osobnost s pozměněným mandátem. Inu přímé volby udělaly své.

Jan Pisár: Trochu korektnosti, prosím!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem

Jak je však známo, nic jiného se nezměnilo, takže pořád platí, že tady v těchto končinách má konečné slovo při projevu důvěry navržené vládě stále ještě parlament. Toho si byl zřejmě vědom i president Zeman, když při akceptaci Nečasovy demise nastínil určitý harmonogram. Politické strany měly od pondělního večera do pátečního poledne minulého týdne dostatek času k poněkud pregnantnějšímu vyjádření své vůle. Na lánském koberečku páně presidenta nikdo nepřišel s jasným prohlášením, že disponuje parlamentní většinou v poslanecké sněmovně. ODS a TOP 09 jen navrhly do premiérského křesla paní Němcovou. Přičemž snad žádná politická strana neopomněla zdůraznit, že v případě jmenování úřednické vlády bude každá z nich preferovat předčasné volby.

Ještě den před jmenováním Jiřího Rusnoka ministerským předsedou sděluje nezařazená Karolína Peake, že žádný závazek k dosavadní koalici ta platforma nezařazených poslanců LIDEM vlastně ani nemá. Protože hlasy ODS a TOP 09 dohromady 101, nebo alespoň rovnou stovku nedají, rozhodl se pan president jmenovat úřednickou vládu, aby připravila návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok a dopracovala další potřebné zákony a dovedla zemi k předčasným volbám. Ty by se měly konat někdy v září, nejdéle snad v říjnu. Kdyby se všechny strany zastoupeny v poslanecké sněmovně chovaly přesně podle toho, co panu presidentovi sdělili, tak jsme v současnosti svědky diskusí, kdy bude nejlepší sněmovnu rozpustit a vypustit.

Pan president Zeman připravil vše pro jmenování nového premiéra. Z jeho pohledu zcela konformní tah. Nic zvláštního.

Necelé dvě hodiny před ohlášeným aktem, který měl zemi vyvést z politické krize se ozvalo vedení dosavadních koaličních stran, že disponují parlamentní většinou jednoho sta a jednoho poslance. Jednání hlavy státu by bylo jistě jiné, kdyby toto sdělení přišlo v pátek předchozího týdne. Sice se skřípěním všech zubů, co mu ještě zbyly, by musel přání sněmovny respektovat.

Ono toto pozdní sdělení dosavadní vládní koalice má samo o sobě dosti značnou vypovídací sílu o pevnosti a nerozbornosti tohoto nejspíše účelového spojenectví. Další vyjádření „strany“ LIDEM vzbuzují spíše obavy, než-li by kohokoliv přesvědčily o reálné závaznosti podpisů. Dále je naprosto nepřijatelný způsob, jakým reagovali představitelé dohodnuvších se stran na celou situaci.

S určitostí měly ony strany nejdříve vyjádřit omluvu za vzniklé potíže způsobené touto vlastně zpozdilou dohodou, pokud se o nějaké opravdu závazné dohodě vůbec dá mluvit. Bezpochyby měly dále vyjádřit pochopení pro kroky pana presidenta a určitě měly navrhnout takové politické řešení, které důstojně vyřeší celou situaci. Už pro způsob jednání představitelů pozdní dohody bych všechny rád viděl někde mimo veřejný prostor. Nejlépe v propadlišti dějin. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

O Vrběticích máte jasno

Paní Pekarová Adamová, případ byl odložen, tj. že se nepodařilo získat důkazy o spáchání tr. činu. A pokud je to jinak, proč příslušné orgány nezahájily tr. stíhání, trestní stíhání v nepřítpmnosti, nebo žádaly vydání atd.O vině rozhoduje soud, nikoliv policie nebo BIS. mŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Nekonečná kauza Čapí hnízdo

11:34 Zdeněk Jemelík: Nekonečná kauza Čapí hnízdo

Dne 10.května 2024 jsem se na internetu seznámil s obsahem odvolání, jež v kauze Čapí hnízdo podal ž…