Jan Urbach: Ankara blokuje plán NATO na pomoc Polsku a Pobaltí

28.11.2019 7:33

Turecko odmítá podporu plánu NATO na alianční pomoc Polsku a baltickým státům do té doby než mu aliance nabídne politickou podporu v boji proti kurdským milicím YPG v Sýrii.

Jan Urbach: Ankara blokuje plán NATO na pomoc Polsku a Pobaltí
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.
reklama

Podle úterních zpráv dala Ankara pokyn svému představiteli v NATO, aby nepodepisoval plány týkající se podpory Polska, Estonska, Lotyšska a Litvy. Turecký zástupce se má současně při oficiálních jednáních i neformálních setkáních kategoricky dožadovat, aby NATO YPG uznalo za teroristickou organizaci.

Příští týden se uskuteční v Londýně 70. summit NATO. Severoatlantická aliance se přitom snaží, aby na něm všech 29 členských států dalo souhlas s plánem pomoci uvedeným státům pro případ agrese Ruska. Podle některých diplomatů v Bruselu je postup Turecka destruktivní, protože NATO se snaží ukázat jednotu, aby tak čelilo obviněním Donalda Trumpa, který je skeptický k užitečnosti aliance, ale také kritice ze strany prezidenta Francie Emmanuela Macrona.

V průběhu summitu v Londýně se mají setkat prezident Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér Boris Johnson a prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan, aby projednali situaci v Sýrii. Obtížná je situace Spojených států. Trumpova administrativa musí přihlížet k názorům těch Američanů, kteří kriticky přijali stažení amerických vojáků a umožnění tureckého útoku a zhodnotili to jako zradu kurdských spojenců, kteří se pět let podíleli na boji s tzv. Islámským státem.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Macků: Hokejisté hrají ligovou soutěž a reprezentují i za vaše peníze na účtu pojišťovny

22:33 Jiří Macků: Hokejisté hrají ligovou soutěž a reprezentují i za vaše peníze na účtu pojišťovny

Mistrovství světa v hokeji skončilo. Dopadlo tak, jak dopadlo. Pro naše barvy poněkud natvrdo, jak s…