Jan Urbach: EU vegetariánská? Maso bude nedostupné

04.02.2020 7:33

Evropský parlament ve středu 5. února bude jednat o zavedení nové cenové „přirážky“, tzv. sustainability chargé, která by prý měla vést ke „spravedlivému“ stanovení cen masa.

Jan Urbach: EU vegetariánská? Maso bude nedostupné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řeznictví, ilustrační foto
reklama

Vše by prý mělo znamenat, že sektor výroby masa bude rekompenzovat emise CO2. Podle informací sdělovacích prostředků jsou autory projektu europoslanci za zelené a sociální demokraty.

Uplatnění návrhu by znamenalo růst ceny u hovězího a telecího o 47 eurocentů za 100 gramů, u vepřového o 36 eurocentů a u kuřecího masa o 17 eurocentů do roku 2030. Autoři mají naplánovano, že během dekády by spotřeba kuřecího masa klesla o 30 procent, vepřového o 57 procent a hovězího o 67 procent.

Příjmy z nové daně by v rámci unie mohly v jejích 27 státech dosáhnout 32,2 miliard euro. Tyto prostředky by prý mohly být využity především na pomoc zemědělcům a jejich investicím do ekologického hospodaření. Rekompenzací pro spotřebitele by měla být snížená DPH nebo dotace ovoce a zeleniny.

Při pohledu na běžné ceny uváděné spotřebitelským portálem Kupi.cz by po zavedení unijní přirážky stálo hovězí zadní asi 318 korun za kilogram, vepřová kýta bez kosti 1 kg 247 a kuřecí prsní řízky 216 korun za kilogram. Zdá se, že maso by se mohlo stát a nedostupné. Evropská unie tak zřejmě chce z občanů členských států od roku 2022 udělat vegetariány.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Olaf Scholz vyhlášen kancléřským kandidátem

21:20 Richard Seemann: Olaf Scholz vyhlášen kancléřským kandidátem

Němečtí sociální demokraté chtějí 62letého vicekancléře Olafa Scholze postavit ve volbách do Bundes…