Jan Urbach: Europarlament tlačí na Srbsko a „pět statečných“

16.06.2017 7:34

Poslanci Evropského parlamentu včera přijali usnesení dotýkající se tzv. Republiky Kosovo. V jednom z nich vyzývají Kypr, Řecko, Rumunsko, Španělsko a Slovensko, aby uznaly samostatnost odtržené srbské provincie Kosovo a Metochie. Skupina těchto „pěti statečných“ dosud samostatnost Srbsku amputované provincie neuznala.

Jan Urbach: Europarlament tlačí na Srbsko a „pět statečných“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Srbsko podle usnesení musí svoji zahraniční politiku uvést do souladu s politikou Evropské unie, poslanci například chtějí, aby Bělehrad dělal ve vztahu k Rusku stejnou politiku jako Brusel. Požadavek je také na normalizaci vzájemných vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. Srbsko by prý také mělo zajistit skutečnou nezávislost soudní moci a upravit ústavu tak, aby zajistila nezávislost klíčových institucí na ochranu základních práv. V případě Kosova naopak Evropský parlament přivítal, že v platnost vstoupila Dohoda o stabilizaci a přidružení mezi Evropskou unií a Kosovem a také návrh Evropské komise na zrušení vízové povinnosti pro občany tzv. Republiky Kosovo. Připomeňme ovšem, že evropští poslanci přichází s Tlakem na Srbsko krátce poté, co volby v tzv. Republice Kosovo vyhrála ultranacionalistická koalice a příštím premiérem má být vál terorista z řad UCK Ramuš Haradinaj, na kterého Srbsko vydalo z důvodu spáchání válečných zločinů mezinárodní zatykač.

Jan Urbach

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…