Jan Urbach: Francie nemá patent na důkazy

20.04.2017 20:05

Agentura France-Presse přinesla s odkazem na francouzského ministra zahraničí Jean-Marca Ayraulta zprávu, že 4. dubna v provincii Idlib to byla vláda v Damašku, která použila chemické zbraně. „Máme důkazy, které nám umožňují prokázat, že režim úmyslně použil chemické zbraně," oznámil francouzský ministr. „Za několik dní budeme moci poskytnout důkazy toho, že režim stojí za těmito údery," dodal. Jak důvěryhodné takové důkazy budou? Na to je třeba si počkat, ale již nyní je na místě určitý skeptický pohled.

Jan Urbach: Francie nemá patent na důkazy
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

Musíme se totiž vrátit do roku 2013, kdy došlo k chemickému útoku na předměstí Damašku. Britský list „The Independent“ tehdy napsal, že tok zorganizovala francouzská tajná služba. Syrský vyslanec v OSN Bašár Džafarí tehdy vyslovil předpoklad, že použití chemických zbraní bylo součástí plánu, jehož cílem bylo odpoutat pozornost inspektorů OSN od jiného incidentu, z něhož byli obviněni ozbrojenci. „Použití chemických zbraní na předměstí Damašku mělo zabránit švédskému odborníkovi Ake Selströmovi, vedoucímu hlavní skupiny inspektorů OSN v Sýrii, v návštěvě Aleppa.

Francie prý věděla, kdo použil chemické zbraně v Aleppu" a s účastí své tajné služby chtěla zabránit tomu, aby inspektoři OSN odhalili fakt, že to byly právě protivládní bandy. „Chtěli všemi možnými způsoby zabránit Selströmovi, aby se dostal do Aleppa, a proto použili chemické zbraně v Damašku, a podílela se na tom francouzská rozvědka", řekl Džafarí listu The Independent.

Připomeňme, že v důsledku chemického útoku, ke kterému došlo 21. srpna 2013 na předměstí syrského hlavního města, zahynulo údajně asi půldruhého tisíce lidí. Komise, která případ vyšetřovala, oznámila, že má přesvědčivé důkazy o použití chemických zbraní. Viníci incidentu ale nebyli vypátráni, ačkoli řada indicií vedla k protivládním a islamistickým silám. Výsledkem rozsáhlé mezinárodní spolupráce se nakonec stala likvidace vládou vlastněných chemických arzenálů v Sýrii, Není však jisté, kolik takových zbraní se do rukou islamistickýh teroristů dostalo později, známé jsou případy zadržení tohoto arzenálu na hranicích s Tureckem.

Bude velmi zajímavé, co Paříž bude vydávat za prokazatelné důkazy. Rozhodně tím nebudou jen slova jakéhosi francouzského ministra. Bylo by třeba jim věřit podobně, jako důvodům války proti Libyi. Sesazení Muammara Kaddáfího a jeho zavraždění, spekulovalo se mimochodem na účasti francouzské tajné služby, sice upozadilo problém financování prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho libyjskými penězi. V této chvíli tedy také díky politice Paříže plynou do Evropy tisíce ekonomických migrantů, z valné části z bývalých francouzských kolonií. Francie nemá žádný patent na důkazy, ty může přinést jen nestranné mezinárodní vyšetřování.

Jan Urbach

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Proč jste jako jiní neodpověděli na otázky týkající se svobody projevu?

https://beta.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prekvapeni-ze-SPOLU-Vondra-zaslal-odvaznou-odpoved-Muze-mit-dohru-755196. Je to proto, že máte máslo na hlavě, protože jste to hlavně vy, kdo tu chce omezit svobodu slova - vy to tedy nazýváte boj s dezinformacemi, ale přitom ani nejste schopni definova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Česká harmonizovaná inflace - z deváté nejnižší rázem devátá nejvyšší

15:49 Petr Dufek: Česká harmonizovaná inflace - z deváté nejnižší rázem devátá nejvyšší

Podle zveřejněných dat Eurostatu se česká harmonizovaná inflace dostala nad úroveň 3 % a je aktuálně…