Jan Urbach: Hollande mimo. Nahradí ho Macron?

8. 9. 2016 9:09

Současný francouzský socialistický prezident François Hollande nemůže ani pomyslet na obhajobu působení v Elysejském paláci. Pouhých 15 procent podpory Francouzů by ho v případě účasti ve volbách vykázalo do zcela trapné situace. Na politické scéně se ale rodí nová hvězda, bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron, možný prezidentský kandidát s podporou levice, středu, ale i části pravicových Republikánů.

Jan Urbach: Hollande mimo. Nahradí ho Macron?
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

List "Le Figaro" dnes v článku "Fenomen Macrona" píše , o jeho rostoucí popularitě mezi levicí a pravicí a možnosti, že Francouzi jsou připraveni ovrhnout tradiční dělení politické scény. Podle agentury TNS Factum Macrony podporuje 32 procenta dotazovaných. Průzkum také kázal, že Francouzi ho považují za nejlepšího kandidáta levice a pravice v prezidentských volbách v roce 2017.

Ve hře je sice stále bývalý premiér Alain Juppe, kterému hlas deklaruje 37 proccnt voličů. Macron se ale ve všech průzkumech drží poblíž špičky. Le Figaro jako významnou považuje nadstranickou popularitou, které se bývalý ministr těší. V červenci měl podporu 59 procent levice a dokonce 73 procent pravice.

Investiční bankéř Emmanuel Macron (38 let) by do boje o prezidentský úřad vstoupil již po 2,5 letech působení v politice. Francouzský list připomíná, že do jmenování ministrem ve vládě Manuela Vallsa byl Francouzům zcela neznámý. Na konci srpna Macron opustil vládu, aby se mohl věnovat svému politickému hnutí "En Marche", ale prezidentskou kandidaturu ještě neohlásil. Odchod z vlády je ale všeobecně přijímán jako její předzvěst.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…