Jan Urbach: Má A. Babiš ve svém mediálním impériu už i Českou televizi?

08.09.2014 7:30

Předvolební debata České televize z Řepic s přítomností předsedy „ANOfertu“ a místopředsedy vlády Andreje Babiše naznačila, že Babišovo mediální impérium se rozrostlo také o toto veřejnoprávní médium. Vstřícný Václav Moravec a nezvykle mírná, jindy se snažící připodobnit byvší dryáčnické redaktorce Drtinové – Zuzana Tvarůžková. Co jiného si mohl A. Babiš přát? Vyvolává to však obří otazník nad nezávislostí ČT, kterou přece neplatí Babiš či ANO a jen členové a voliči ANOfertu.

Jan Urbach: Má A. Babiš ve svém mediálním impériu už i Českou televizi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Babiš je sice vcelku obratný populista, ale tentokrát se mu od moderátorů dostalo takové „podpory“, že až člověku hlodá v hlavě červ pochybností, za jaké účasti proběhla příprava besedy. Byl u ní Andrej Babiš? Konečně i některé otázky z publika jakoby vypadly z dílny zručných píáristů.

Přesto politik nepolitik A. Babiš opětovně prokázal, jak se dovede v prostoru pohybovat s až arogantní neznalostí. Všechno bylo dosud za uplynulých čtvrt století špatně, všichni byli hloupí. Až musel přijít On, A. Babiš, Mesiáš. V ohlupování, zdá se, je mistrem.

Jenže se mýlí, včera například s nekoncepčností čerpání prostředků z evropských fondů. Ale pane velkopodnikateli, ta strategie byla přijata v roce 2005 za premiérství Jiřího Paroubka. Je samozřejmě věcí jinou, že za vlády M. Topolánka a P. Nečase byla smetena ze stolu. Proč? Že by kumpáni neměli vhodné projekty? Nebo byla pravidla taková, že se nedalo krást? Nestačí jen plácat svá „fakta“, zejména není-li nikdo, kdo by byl schopný či ochotný oponovat. Jako včera V. Moravec.

Velmi úsměvné je, když majitel a včerejší direktor Agrofertu tvrdí, že dosud se v této zemi jenom kradlo. Jsme snad zemí deseti milionů zlodějů? Na majetku či způsobu života drtivé většiny lidí to není vidět. Je ovšem pravdou, že mnozí se zajímají o vznik různých majetkových impérií. Třeba také Agrofertu. Oprávněně, neoprávněně?

Bylo by to velmi zajímavé téma pro investigativní novináře. Je ale něco takového možné čekat v „berlusconizované“ společnosti? Třeba na stránkách MfDnes? Vždyť tento „nejdůvěryhodnější“ investigativní list se ani nezajímá o takové věci, jako je třeba úvěrová angažovanost podniků impéria A. Babiše a také, se kterými bankami jsou propojeny úvěrovou linkou. A jak je to zajímavé a možná i výbušné téma střetu zájmů. Mimochodem, kde je Transparency International? Nejspíš zase na lovu nějakých bezvýznamných čudliček

Babiš se tváří jako „otec vlasti“ a ve vytváření tohoto obrazu mu pomáhají nejen jím vlastněná média, ale jak ukázala středeční beseda v ČT i toto veřejnoprávní médium. Předseda ANOfertu a místopředseda vlády pronáší líbivá slovíčka a rozdává pocukrované koblihy. Realita však příliš vábná není. Ambice A. Babiše jsou velké, přinejmenším V tahu na stávající post Bohuslava Sobotky se nyní Babiš snaží získat nového spojence podkuřováním M. Zemanovi. Až se dílo podaří, poplačeme si všichni. Nejspíš i ti, kteří dnes Babišovi metou cestičku. Včetně namyšlených moderátorů České televize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Podstatzký: K dlouho očekávané novelizaci zákona o myslivosti možná ani nedojde

13:41 Richard Podstatzký: K dlouho očekávané novelizaci zákona o myslivosti možná ani nedojde

Reakce místopředsedy SVOL Ing. Richarda Podstatzkého k pátečnímu (ne)projednávání tzv. „mysliveckého…