Jan Urbach: Merkelová se postavila za plynovod Nord Stream II

21.04.2021 21:37 | Komentář

Německá kancléřka Angela Merkelová na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy uvedla, že ví o kontroverzi kolem plynovodu Nord Stream II. Řekla však, že plyn, který jím protéká, není horší než plyn, který proudí z Ruska přes Ukrajinu nebo Turecko.

Jan Urbach: Merkelová se postavila za plynovod Nord Stream II
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Mám pocit, že možná jsme v konfliktu, zejména v případě Nord Stream II, který je mnohem širší a který se dotýká otázky, jak dalece chceme obchodovat s Ruskem - řekla Merkelová. Zdůraznila, že Německo se rozhodlo pro výstavbu plynovodu, i když mnozí v této „politické bitvě“ s tímto rozhodnutím nesouhlasí.

Nord Stream II je dlouhodobě jedním z hlavních sporů v německo-amerických vztazích. USA jsou znepokojeny tím, že Evropa bude příliš závislá na ruském plynu, a chtějí projekt zastavit sankcemi. Naopak německá spolková vláda opakovaně zdůrazňovala, že se jedná o ekonomický projekt.

V současné době je však pod rostoucím tlakem i nové americké administrativy a ropovod také odmítají východoevropské země, jako je Polsko a pobaltské státy. Zejména u Ukrajiny jde nepochybně nejen o ztrátu tranzitních poplatků, ale i možnost využívat postavení tranzitní země k politickým tlakům.

Plynovod Nord Stream II, do kterého jsou kromě ruského energetického giganta Gazprom, německých společností Uniper a Wintershall, zapojeny jako finanční investoři také francouzská skupina Engie, britsko-nizozemská skupina Shell a rakouský OMV, je téměř dokončen.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Husák: Z větrníků obří „vibrátory“

21:33 Václav Husák: Z větrníků obří „vibrátory“

Autoři televizních a filmových dokumentů hledají divácky zajímavá témata všude kolem nás. Často se s…