Jan Urbach: Na Donalda Tuska prý může být vydán evropský zatykač

17.02.2017 11:52

List "Financial Times" tvrdí, že polský lídr Jarosław Kaczyński v soukromém rozhovotu nedávno řekl německé kancléřce Angele Merkelové, že je proti opětovné kandidatuře Donalda Tuska na předsedu Evropské rady. Údajně se vyjádřil, že na Tuska může být vydán evropský zatykač.

Jan Urbach: Na Donalda Tuska prý může být vydán evropský zatykač
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Komorowski, Tusk

Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński se s kacléřkou Angelou Merkelovou setkal 7. února. Podle jeho slov hovořili o budoucnosti Evropské unie a Brexitu. Na otázku novinářů týkající se případné podpory kandidatury Tuska uvedl, že o této záležitosti nechce hovořit. Řekl pouze, že rozhovory měly částečně důvěrný charakter a podrobnosti, po dohodě s kancléřkou, nebudou zveřejňovány. Polské politické špičky dosti nelibě nesou, že Tusk vládu ve Varšavě ani nepožádal o podporu znovuzvolení. Ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski prohlásil, že vše také záleží od samotého D. Tuska, zda se objeví v Polsku a předloží nějakou koncepci. Podle ministra by musel také říci, co v Bruselu udělal a co chce udělat v dalším funkčním období. „Jak ho máme podpořit, když když téměř ignoruje vlastní stát.

Je to jako groteska. Jestli chce být zvolen, měl by se ucházet o podporu svého státu,“ dodal Waszczykowski. Případné trestní stíhání Tuska by mohlo souviset s jeho činností spojenou s návštěvou prezidenta Lecha Kaczyńského v Katyni a leteckým neštěstím u Smolenska 10. dubna 2010. V posledních týdnech byly nalezeny dokumenty, které zatěžují Tuska a také bývalého ministra zahraničních věcí Radka Sikorského. J. Kaczyński v říjnu loňského roku v rozhovoru pro portál Onet.pl novinářům ovšem odpověděl: „Prosím, uvědomte si, že já mluvím o možné trestní odpovědnosti Tuska také proto, že mám jisté informace o různých záležitostech a nejen Smolenska. Není jasné, zda by D. Tusk nemohl být v nějakých souvislostech viněn v návaznosti na vyšetřování finanční aféry firmy Amberd Gold, ve které Poláci přišli o stovky milionů zlotých. S firmou byl pracovně spojen i Tuskův syn a objevily se informace, že tehdejší premiér mu poskytl tajné informace o připravovaném zákroku proti firmě.

Rozveselený Donald Tusk a Bronislaw Komorowski při očekávání letadla s ostatky obětí havárie u Smolenska.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…