Jan Urbach: Německo odmítlo jednat o reparacích Řecku

21.10.2019 16:16

Německo oficiálně odpovědělo na červencovou výzvu Řecka k zahájení jednání jednání o reparacích za škody, které Německo za II. světové války v Řecku způsobilo. Podle Řecka válečné ztráty dosáhly výše odpovídající dnes 289 miliardám euro. S výzvou k diskusi o reparacích se na Berlín obrátila předchozí vláda na základě požadavku řeckého parlamentu. V pátek obdržel řecký velvyslanec v Berlíně Teodoros Daskarolis oficiální odmítavou odpověď.

Jan Urbach: Německo odmítlo jednat o reparacích Řecku
Foto: archív autora
Popisek: Heinrich Himmler a příslušníci zločinecké ukrajinské divize SS Galizien.

„Právní stanovisko spolkové vlády v této otázce se nemění: otázka reparací byla definitivně vyřízena. V této věci se nic nezměnilo,“ uvedl mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí.  Ačkoli Berlín odmítá Řecku vyplatit reparace, včetně splacení vynucené půjčky od Řecké národní banky, přiznává morální a politickou odpovědnost za křivdy, které Němci v Řecku spáchali za II. světové války. „Máme naději, že můžeme s Řeckem jít nadále cestou, kterou se vydali dřívější pokolení,“ řekl mluvčí.   Berlín se při odmítání řeckých požadavků na reparace odvolává na dohodu obou států z roku 1960, na jejímž základě Německo vyplatilo Řecku 115 milionů marek.  Německá vláda považuje reparace za uzavřenou otázku na základě smlouvy 2 + 4 z roku 1990, která byla uzavřena mezi Spolkovou republikou Německo a Německou demokratickou republikou a vítěznými mocnostmi z II. světové války  - Sovětským svazem Spojenými státy, Velkou Británií a Francií. Ve smlouvě ovšem nejsou žádné bezprostřední zmínky o reparacích a Řecko nebylo smluvní stranou.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…