Jan Urbach: Německo způsobilo Polsku škody za více než 850 miliard dolarů

02.07.2021 11:38 | Komentář

Za smrt 6 milionů polských občanů, zločiny a genocidu, stejně jako nepředstavitelné materiální ztráty může Polsko požadovat od Německa reparace více než 850 miliard USD, uvedl ve vysílání rozhlasové stanice Jedynka poslanec Sejmu a předseda výboru pro odhad válečných škod způsobených Německem za druhé světové války Arkadiusz Mularczyk.

Jan Urbach: Německo způsobilo Polsku škody za více než 850 miliard dolarů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: U hranic s Polskem

Připomněl, že po druhé světové válce odhadl Úřad pro válečné odškodnění  pro Polsko na 50 milionů dolarů. Při přepočtu této částky na současnou kupní sílu by to bylo 850 miliard dolarů.  Místopředseda parlamentního výboru pro zahraniční věci je přesvědčen, že polské  nároky nevypršely a nevyvolávají žádné pochybnosti. Zpráva vypracovaná jeho týmem to přesně popisuje. Arkadiusz Mularczyk připomíná, že Polsko nedostalo reparace stanovené v Postupimské smlouvě.

Mularczyk připomněl, že ztráty, které Polsko utrpělo v důsledku druhé světové války, byly téměř nepředstavitelné. „Ztratili jsme 6 milionů občanů a naše ekonomická situace se výrazně zhoršila. Jsme méně rozvinutá země, méně bohatá a méně prosperující než Německo, Francie, Nizozemsko nebo Belgie. Musíme neustále dohánět země západní Evropy, využívat finanční prostředky na pomoc,“  zdůraznil.

Zpráva, kterou připravil jeho výbor, musí být plně profesionální, protože zatímco do šedesátých let bylo Německo pod politickým tlakem Spojených států ochotno platit odškodnění, je nyní stále obtížnější prosadit jej. Po získání podpory polského parlamentu bude vláda schopna připravit oficiální diplomatickou nótu německé vládě.

Připomeňme, že Německo nemá vedle Polska dodnes vypořádané  reparace zejména s Řeckem a jednání o nich uniká.  

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

21:37 Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

Pamatuji doby, kdy byl metrák kvalitního hnědého ořechu za 12 korun. Pamatuji i doby, kdy jsme plati…