Jan Urbach: Po skandálech v Británii přejde Johnson do NATO?

29.07.2022 19:48 | Komentář

Britský premiér Boris Johnson, který odstoupil uprostřed skandálu, by mohl převzít funkci generálního tajemníka NATO po J. Stoltenbergovi, uvádí britský Daily Telegraph. Johnson je údajně dalším britským politikem zvažovaným pro tuto roli. Dosud byla v této souvislosti zmiňována mimo jiné jména bývalých premiérů Theresy Mayové a Davida Camerona.

Jan Urbach: Po skandálech v Británii přejde Johnson do NATO?
Foto: Repro Twitter @greg_price11
Popisek: Americký prezident Joe Biden

O tom, že by se generálním tajemníkem NATO mohl stát politik z Velké Británie, se dlouho hovořilo kvůli „nedůvěře USA k návrhu, aby tuto pozici zaujal kandidát z Evropské unie. Příčinou takových výhrad jsou opakované návrhy na vytvoření armády EU,“ píše britský list.

B. Johnsonovi důvěřují také pobaltské státy, dodává Daily Telegraph. Johnson si prý vysloužil mezinárodní uznání za to, že pomohl vybudovat mezinárodní koalici proti Putinovi. Britští konzervativci také poukazují na jeho podporu členství Švédska a Finska v NATO. Panují však pochybnosti, zda Johnsonovi nebudou na škodu vnitřní skandály a konflikty.

Pikantní je, že britský premiér získal podporu také z nečlenského státu NATO. Na Johnsona , aby se ujal funkce šéfa aliance, apelují totiž také ukrajinští poslanci.

Pochybnosti jsou také, zda s tím, aby se Johnson stal šéfem NATO souhlasil francouzský prezident Emmanuel Macron. Generální tajemníci NATO jsou totiž voleni jednomyslným rozhodnutím všech členských států.

Nástupce současného šéfa NATO Jens Stoltenberg měl být původně zvolen letos v září, mandát byl o rok prodloužen kvůli válce na Ukrajině. Posledním britským politikem, který v letech 1999-2004 působil jako generální tajemník NATO, byl labourista George Robertson.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koaliční potenciál

Otevřeně uznáváte, že ANO nemá téměř žádný koaliční potenciál. Čím to podle vás je? A jak to změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohumír Dufek: Podporou pravicového kandidáta tak de facto uzavřel své trapné působení ve vedení české sociální demokracie

20:18 Bohumír Dufek: Podporou pravicového kandidáta tak de facto uzavřel své trapné působení ve vedení české sociální demokracie

Předseda ASO B. Dufek k podpoře Petra Pavla v prezidentské volbě od předsedy ČSSD M. Šmardy