Jan Urbach: Rusko bude dodávat zkapalněný plyn do Číny

03.06.2021 21:37

Druhý největší ruský producent zkapalněného plynu, společnost Novatek, podepsala s čínskou společností Zhejiang Energy smlouvu na 15 let o dodávkách LNG. Včerejší dohoda stanoví, že ruská společnost dodá čínskému příjemci plyn vytěžený v Arktidě a poté zkapalněný. Přepravci plynu přepraví LNG do provincie Če-ťiang, která leží na východním pobřeží Číny.

Jan Urbach: Rusko bude dodávat zkapalněný plyn do Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potrubí, ilustrační foto

Podle agentury Interfax se očekává, že objem plynu vyváženého společností Novatek bude nejméně 1 milion kubických metrů LGN ročně. Čínský odběratel bude plyn využívat v nových plynových elektrárnách, které byly postaveny v Če-ťiangu.

„Dohoda je v souladu s naší obchodní strategií LNG, diverzifikaci základny a koncových spotřebitelů na rychle rostoucím asijsko-pacifickém trhu,“ - uvedl generální ředitel společnosti Novatek Leonid Michelson. „Rychle rostoucí čínský trh je klíčovou oblastí našeho marketingu LNG a plánujeme další zvýšení dodávek, abychom pomohli Číně splnit její nulový cíl emisí CO2 do roku 2060,“ uvedl ruský dodavatel.

Surovina dodávaná do Číny bude pocházet z pole Utriennieje a bude kondenzován v zařízeních na poloostrově Gydan v zátoce Obska, která je součástí Karského moře.

Novatek oznámil zahájení těžebního projektu v roce 2019. Podle informací z loňského roku má Novatek v projektu 60 procentní akciový podíl, dále je zúčastněn např. japonský společný podnik Japan Artcic LNG a čínské společnosti China National Petroleum Corporation (CNPC) a China National Offshore Oil Corporation (CNOOC). Dále se na něm podílí společnost American Compressor Controls Corp., která dohlíží a optimalizuje provoz kondenzačního zařízení.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Neuvěřitelné! Věra Jourová nám sdělila, jakou po volbách nesmíme mít vládu

21:44 Lubomír Man: Neuvěřitelné! Věra Jourová nám sdělila, jakou po volbách nesmíme mít vládu

Tak z téhle zprávy přechází jednomu skutečně zrak i sluch. A nezbývá mu, a též nám všem občanům toho…