Jan Urbach: V SPD roste kritika ministra zahraničí Maase

30.04.2018 20:23

V německých sdělovacích prostředcích se objevily spekulace, že ministr zahraničních věcí Heiko Maas bude ze svého postu odstraněn. Důvodem má být příliš ostrý kurz proti Rusku.

Jan Urbach: V SPD roste kritika ministra zahraničí Maase
Foto: SPD
Popisek: Sozialdemokratische Partei Deutschlands
reklama

Na setkání šéfů diplomacie nejprůmyslovějších států v Torontu Maas zablokoval účast Vladimira Putina na červnovém setkání představitelů států G7 v Torontu. Prohlásil, že Rusko nesplnilo podmínky, které mu byly dány po připojení Krymu k Ruské federaci, nedošlo k žádným změnám a není proto v této chvíli o čem hovořit.

Maas tak sleduje linii kancléřky Angely Merkelové držet na distanc V. Putina a udržet jednotu Západu vůči Rusku. Německá sociální demokracie, jíž je Maas členem, ale několik let prosazuje politiku sblížení s Moskvou. Bývalý ministr zahraničí a předseda strany Sigmar Gabriel hovořil o potřebě oslabení protiruských sankcí, protože znamenají pro německé hospodářství velké ztráty.

Politika porozumění s Ruskem je v sociální demokracii trendem od kancléře Gerharda Schrödera. Bývalý šéf SPD Matthias Platzeck, nyní předseda Německo-ruského fóra, tvrdí, že požadavek, aby Rusko přijalo západní standardy „nemá nic společného s realitou“.

Maasova politika je proto podrobena kritice členů vlastní strany, zejména z východních spolkových zemí, které sankcemi velmi utrpěly, pokles exportu dosáhl až 50 procent. Kritická je ovšem také CSU. Horst Seehofer jako předseda bavorské vlády v poslední době každoročně jezdil do Moskvy a snažil se otevřít cestu pro export bavorské produkce.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Zvýšení zdanění hazardu je plivnutím v moři

17:50 Lukáš Kovanda: Zvýšení zdanění hazardu je plivnutím v moři

Komentář k návrhu premiéra Babiše zvýšit zdanění hazardu