Jan Vítek: Co mají John F. Kennedy a Donald Trump společného?

01.01.2019 18:39

«Jestliže svoboda něco vůbec znamená, je to právo říct lidem, co nechtějí slyšet.» George Orwell

Jan Vítek: Co mají John F. Kennedy a Donald Trump společného?
Foto: tseotse.com
Popisek: Prezident USA John F. Kennedy

Tu otázku myslíte vážně?, ptáte se.

Docela vážně, odpovídám.

Pak jste blázen, usoudíte.

Střeleno od boku je to zásah do černého. Oba muži byli uhněteni z jiného těsta. Mají odlišný původ, vzdělání, zjev a osobnost. Jsou den a noc charakterově, lidsky a politicky. Nicméně dejte mi šanci. Pokusím se vás vést bludištěm událostí od jedné stopy ke druhé až, jak doufám, dojdeme k odpovědi na otázku, nadhozenou v titulku.

Nežli se však vydáme na cestu nutno vyslovit upozornění pro čtenáře, kteří jsou přesvědčeni, že J. F. Kennedyho zastřelil Harvey Oswald, a že Donaldu Trumpovi pomohl do Bílého domu Vladimír Putin, aby si raději vyhledali jinou četbu nebo zapnuli televizi.

Klíčovou stopu nacházíme v inzerátu, nadepsaném Welcome Mr. Kennedy to Dallas, který se objevil v Dallas Morning News 22. listopadu 1963, právě v den, kdy tam Kennedy byl zavražděn. Obsahuje deset otázek prezidentovi, každá z nich v sobě skrývá obžalobu. Ta poslední je jejich souhrnem a obviňuje Kennedyho, že sešrotoval Monroeovu doktrínu kvůli „duchu“ Moskvy, což byl tehdejší ekvivalent dnešní neviditelné ruky Kremlu.

Našinci inzerát už nic moc neříká, v nejlepším případě jen napovídá, protože má, nebo by měl mít ponětí o té doktríně. Vyhlásil ji v roce 1823 republikánský president Monroeovu a platí dodnes. Dává světu na vědomí, že oba americké kontinenty jsou hájemstvím USA a Karibik je jejich zadní dvorek. I stalo se, že v tom dvorku jim Fidel Castro zaneřádil koutek, kde si americká mafie postavila kasina s hotely, a kam bohatci jezdili hrát baccarat a jinak si užívat. Pro mafiány to byl zlatý důl. Co říkám, fabrika na dolary.

A tak se spojili s politiky, které si vydržovali, se CIA (NSA ještě nebyla), s Pentagonem, jenž splývá s vojensko-průmyslovým komplexem, prodejnými sdělovacími prostředky, zkrátka s těmi temnými silami skrývajícími se za mlhavým označení Deep State, stát ve státě. CIA zbuntovala kubánské utečence a vytvořila z nich bojové jednotky, které se měly vylodit na Kubě a svrhnout tamní komunistický režim. John Foster Dulles, ředitel CIA, šel za presidentem a jménem celé kamarily žádal o leteckou podporu invaze. Když Kennedy jeho žádost odmítl, pokrčil rameny a řekl, že to zvládnou i bez letadel.

Kennedy věděl, že CIA a spol. lžou. Tušil, že až invaze začne, přijdou za ním znovu a budou naléhat, aby vyslal leteckou posilu, a budou hrozit, že když to neudělá, komunisté zvítězí, Amerika ztratí tvář a vina bude na něm. Předtucha se splnila, ale Kennedy dokázal říci ne. Invaze v Zátoce prasat selhala a vešla do dějin jako „svinská“ porážka. Republikáni obvinili Kennedyho, že je „měkký“ na komunismus, že je zrádce, který podvedl americký lid a ztratil jeho důvěru.

Na oplátku Kennedy dal pánubohu všech špionů Johnu Fosteru Dullesovi padáka. Zároveň prohlásil, že rozbije CIA na tisíce kousků a hodí je větru. A završil vše tím, že pověřil svého bratra Roberta, kterého jmenoval ministrem spravedlnosti, aby dohlížel přísným okem na činnost CIA a přifařených výzvědných služeb.

Po Zátoce prasat se presidentův vztah s Pentagonem silně zhoršil. Nejen proto, že náčelníci štábů na něho naléhali, aby vyslal do Vietnamu a Laosu americké vojáky jako hráz proti komunistické hrozbě v jihovýchodní Asii, ale také pro celou řadu jiných válečných plánů, které mu předkládali. Budiž k jeho cti řečeno, všechny do jednoho smetl se stolu.

Jeden z nich měl krycí jméno Operation Northwoods. Spočíval v tom, že dojde k únosu letadel a teroristickým útokům, které provedou žoldáci placení CIA, ale budou národu a světové veřejnosti vydáváni za kubánské komunisty. Tím vznikne záminka k vyslání amerických vojáků proti Castrovi, aby se na Kubu vrátil ztracený ráj.

Mnohem nebezpečnější však byl záměr Pentagonu napadnout Sovětský svaz nečekaným atomovým útokem. Něco na styl Pearl Harbouru, ale v hollywoodské výpravě a s apokalyptickými účinky. My zvítězíme, ujišťovali čtyřhvězdičkoví generálové Kennedyho na poradě v Pentagonu, protože vyhladíme všechny Rusy, kdežto oni mohou zabít zhruba jen 37 milionů Američanů. Když to Kennedy vyslechl, na protest vstal a při odchodu z místnosti znechuceně prohlásil „a to se nazýváme lidskou rasou.“

Jeho boj proti Deep State se rozhořel naplno po kubánské krizi, která skončila patem. Sověti stáhli rakety z Kuby a Američané z turecké oblasti u hranic SSSR. Na obou stranách zvítězila státnická odpovědnost a diplomacie. Během těch třinácti dramatických dní říjnu 1962, kdy svět stál na pokraji propasti, si Kennedy uvědomil, kam směřuje studená válka, kterou vojensko-průmyslový komplex s pomocí výzvědných služeb vede proti Rusku. Své myšlenky vyjádřil v historické řeči o válce a míru, kterou pronesl na American University ve Washingtonu 10. června 1963. Řekl, že není žádný důvod, proč by Spojené státy a Rusko nemohly žít v míru a přátelství navzdory ideologickým rozdílům a prohlásil, že studená válka je „history“, patří minulosti. Za necelých pět měsíců, navzdory varovní svého bratra, odletěl na volební shromáždění do Dallasu.

==========

Kdo a proč vymyslel Russiagate?

Bývalý ředitel CIA John Brennan spustil tuto kampaň, aby zabránil Trumpovi urovnat vztahy s Ruskem. CIA a vojensko-bezpečnostního komplex potřebují nepřítele, aby ospravedlnily obrovské výdaje na zbrojení a zneužívání bezbřehé moci. Tu roli obsadily Ruskem.

Demokraté se připojili, neboť v Russiagate spatřují příležitost útočit na Trumpa. Doufají, že se jim ho podaří pošpinit, že se spolčil s Ruskem, aby ukradl Hillary prezidentské volby, a pak ho za spiknutí s nepřítelem soudit a zbavit úřadu. Od 3. ledna 2019 budou mít v Kongresu většinu a lze očekávat, že začne frontální útok.

Dr. Paul Craig Roberts
člen administrativy presidenta Reagana, komentátor a publicista

==========

Bohužel, Kennedy boj prohrál. A tak po padesáti pěti letech máme pocit, že tenhle film jsme už jednou viděli. S Donalda Trumpa dnes stahují kůži za živa ze stejného důvodu jako s Johna F. Kennedyho - za úmysl urovnat vztah s Ruskem a posílit světový mír. To je jediné, co mají společného.

Doufejme, že tím také jejich životní souběh končí a že Dallas 2 se točit nebude.

zdroje:
The CIA, Terrorism, and the Cold War by Jacob Hornberger
CIA & JFK: The Secret Assassination Files by Jefferson Morley

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kterak Ivan David „lže a manipuluje“

9:01 Kterak Ivan David „lže a manipuluje“

Ku svému údivu jsem zjistil, že existuje nový projekt českého rozhlasu, zvaný Ověřovna, který prý ov…