Jan Vítek: Otočka, nebo lavírování?

04.08.2017 20:16

„Nesnažíme se o změnu režimu. Nesnažíme se urychlit sjednocení poloostrova. Nesnažíme se najít omluvu pro vyslání naší armády na sever 38. rovnoběžky,“ řekl v úterý 1. Srpna americký ministr zahraničí Rex Tillerson v projevu k pracovníkům ministerstva. « Snažíme se Severokorejcům říct, nejsme vaši nepřátelé, nejsme vaše hrozba, ale vy nebezpečně ohrožujete nás a my musíme odpovědět. Až to pochopí, dodal: „Chtěli bychom se s nimi sejít a promluvit si budoucnosti, která jim přinese bezpečnost, kterou hledají, a o jejich budoucím hospodářském rozkvětu.“

Jan Vítek: Otočka, nebo lavírování?
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Rex Tillerson, ministr zahraničí USA

Jak máme rozumět jeho prohlášení, které je v rozporu s válečnickou rétorikou předních amerických politiků a dokonce protiřečí tweetům z Bílého domu ? Ohlašuje otočku ve vztahu k severní Koreji, nebo je to jen diplomatické lavírování ?

Není zcela vyloučeno, že Washington začíná chápat, že stojí před hotovou věcí, že severní Korea je atomovou mocností. Neexistuje mnoho způsobů, jak se s tím vypořádat. Tillerson přiznal, že kromě jednání, žádná z ostatních možností „není atraktivní.“

Ke stejnému závěru došel také americký ministr obrany generál James Mattis. Na adresu válečné kliky kolem John McCaina, která volá po preventivním útoku na severokorejské raketové a atomové základny, řekl, že válka na korejském poloostrově by byla neuvěřitelně tragická. USA by jistě zvítězily, ale za cenu zničení Soulu s dvaceti pěti miliony obyvatel a amerických jihokorejských základen s mnoha tisíci rodinných příslušníků.

Okénko příležitosti k jednání je otevřeno. Nezávislí raketoví odborníci se shodují na tom, že severní Korea zatím nepokročila ve vývoji tak daleko, aby mohla v nejbližší budoucnosti vážně ohrozit USA. Dolet rakety poslední generace Musudan dle odhadu The Center for Nonproliferation Studies činí 3. 500 kilometrů. Video zachycující její zkoušku ukázalo, že se nosič při návratu do zemské atmosféry rozlomil. To naznačuje, že Korejci ještě nezvládli technologii, potřebnou k tomu, aby nálož dopravili na Zem.

Rakety KN-14 a KN-8 které by mohly doletět k americkým břehům jsou ve vývoji a odborníci tvrdí, že to ještě delší čas potrvá, než první prototyp odstartuje. Nicméně to znamená, že okénko příležitosti nebude otevřeno věčně. Až pchjongjangský režim zvládne technologické zádrhele, bude velmi těžké jej přimět k nějakému rozumnému kompromisu.

Američanům jde o nukleární odzbrojení severní Koreje a zmrazení vývoje mezikontinentálních balistických střel. Severokorejci chtějí, aby se americké jednotky stáhly z jižní Koreje, a aby příměří nahradila mírová smlouva. Sjednocení počká. Sever si je nepřeje, protože jeho režim by je nepřežil. Jih za ně nehodlá platit podobnou cenu, jakou stálo sjednocení Německa.

Sjednat příměří po korejské válce trvalo dva roky. Jednání o míru na Korejském poloostrovu bez atomových zbraní jistě nebude o nic lehčí, spíš naopak. Oč obtížnější a delší je cesta, tím důležitější se po ní pustit co nejdříve. Budou mít k tomu obě strany dostatek politické vůle ?

(autor komentáře byl velitelem inspekčních skupin a pak sekretářem čs. delegace v Komisi neutrálních států v Koreji)

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Nelze jen zamávat z posledního letadla

9:26 Přemysl Votava: Nelze jen zamávat z posledního letadla

Afghánistán. Před několika dny Američané z posledního letadla zamávali této nešťastné zemi. Se Spoje…