Causus belli nastal už o tři roky dřív, když Asad odmítl plán na vybudování plynovodu z Kataru přes Sýrii, jak vysvětluje Robert F. Kennedy Jr. (na snímku nahoře) ve vynikající analýze nazvané Syria: Another Pipeline War.
Plán předpokládal výstavbu 1,500 kilometrové trasy vedoucí přes Saudskou Arábii, Jordánsko, a Turecko. Měla umožnit dodávku katarského podzemního plynu až do Evropy. Plynovod za deset milionů dolarů by dal sunitským královstvím v Perském zálivu možnost ovládnout světový trh přírodního plynu a posílil by hospodářsky i mocensky Katar, nejvěrnějšího amerického spojence na Středním východu.
Asad se nespokojil jen s odmítnutím sunitských námluv. Korunoval tuto urážku úderem na solar plexus golfských vazalů USA. Připojil Sýrii ke konkurenčnímu plánu 'Islámského plynovodu', který má vést z íránského naleziště přírodního plynu přes Sýrii do libanonských přístavů. Tím by se hlavním evropským energetickým dodavatelem stal šíitský Irán, zatímco sunnitský Katar by se octnul na holičkách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…