Jan Vítek: Žijeme v propůjčeném čase

07.11.2017 20:30 | Zprávy

Válečná hysterie neustále sílí a s ní roste nebezpečí náhodného vzniku nukleární války. Když nic neuděláme, je to jako bychom tiše souhlasili s těmi tisíci dalekonosných raket se smrtícím hlavicemi namířených proti sobě. Ta zařízení byla sestrojena, aby nás zabila. Naše mlčení a nečinnost zvyšují možnost, že se to jednoho dne stane.

Jan Vítek: Žijeme v propůjčeném čase
Foto: pixabay.com
Popisek: Jaderný výbuch - ilustrační foto

Odstrašování atomovou smrtí funguje — do okamžiku než selže. Riziko vězí v systému, a až jednou nebudeme mít štěstí, následky budou katastrofální.

Doposud jsme měli z pekla kliku jako třeba na podzim roku 1983, v době zvýšeného napětí za studené války, kdy svět zachránili před zničením a atomovou zimou dva vojáci v podobných krizových okamžicích.

První se stal 26. září v časných ranních hodinách. Radary na sovětském velitelském stanovišti ukazovaly, že na SSSR směřuje řízená střela. Siréna ječela a podplukovník Stanislav Petrov zíral na ztmavlou obrazovku s červeným nápisem ODPÁLENÍ. Za chvíli se na radaru objevila druhá raketa a třetí a čtvrtá. Siréna znovu zaječela a nápis na obrazovce hlásil ÚTOK. Podle instrukcí měl Petrov zvednout telefon a oznámit přepadení vrchnímu velení. Petrov váhal, protože poplach musel projít nejméně třiceti různými kontrolními zařízeními, než se k němu dostal. Nebyl si jist, zda je možné, aby po tolika průchodech signál zůstal tak silný a čistý. Proto možnost útoku odhadl padesát na padesát. Obával se, že načalstvo podlehne panice a rozhodl se, že raději ohlásí poruchu radarových zařízení. Deset let po pádu SSSR, když incident vyšel najevo v tisku, přiznal, že v následujících minutách propotil i blůzu uniformy. Kdyby se byl zmýlil, během slabé půlhodinky by začaly vybuchovat atomové bomby. Petrov letos v září zemřel a všechny velké západní tiskové agentury uveřejnily jeho nekrolog.

V listopadu téhož roku sovětská rozvědka v západní Evropě hlásila, že na amerických základnách se připravuje útok na Varšavský pakt. Sověti neměli tušení, že zvýšená vojenská činnost je cvičení s krycím názvem Operation Able Archer 83 a dali svým nukleárním silám povel k palbě připravit. Američané jejich obranná opatření považovali za přípravu k náhlému přepadu a vyhlásili poplach svým atomovým zařízením. Obě strany otevřely sila raket vyzbrojených hlavicemi, schopnými vymazat Rusko a starý kontinent z mapy. Na ostří žiletky vyhrocená situace trvala celý týden. V jedné chvíli americký generál-plukovník Leonard Perroots vzal na sebe stejnou odpovědnost jako Petrov, když jednal podle vlastního uvážení, porušil předpisy a nezalarmoval své nadřízené, obávaje se rozhodnutí, které mohlo být osudné. Podrobněji o tom píše americký autor Nate Jones v knize Able Archer 83 na základě obsáhle analýzy incidentu pro prezidenta Ronalda Reagana, která byla odtajněna teprve před dvěma roky.

S prstem na spoušti

Takových těsných úniků atomového Armageddonu už bylo a bude! Stačí vyťukat na Googlu accidental nuclear war a během sedmdesáti dvou vteřin se objeví 3, 950.000 novinových zpráv, článků a úvah o tom, že víc nežli jindy platí biblické rčení nevíme dne ani hodiny. Ba ani vteřiny. Z větší části je o čtení pro silné nervy a rozhodně ne před spaním.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…