Jan Ziegler: Brněnské nádraží a zločinné referendum

22.02.2018 21:03

Tento spor v moravské metropoli je pádným argumentem proti lidovému hlasování. Chystaný přesun hlavního nádraží je odborný problém, a jako takový by se měl řešit. Tedy mezi dopravními odborníky.

Jan Ziegler: Brněnské nádraží a zločinné referendum
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
Když slyším obecné referendum, tak si pokaždé vzpomenu na jedno takové svého času v Rakousku, kde hlasující rozhodli, že tato země nespustí do provozu téměř dokončenou jadernou elektrárnu. Miliardy tehdy šilinků tak byly vyhozeny do vzduchu.

V Brně se vedou desítky let vášnivé diskuse o tom, co s brněnským hlavním nádražím. Jsou tři varianty, nechat jej tam, kde je, posunout asi o tři sta metrů jižněji nebo přesunout na úplně nové místo k řece, do míst kudy vede nákladní průtah a kde se nyní nachází nádraží Brno-dolní. Dopravní odborníci prosazují přesun k řece, obyvatelé Brna si údajně přejí posun asi jen o tři sta metrů níž. Nemohu si pomoci, ale já stojím za názorem lidí, kteří dopravě rozumí a ví, co chtějí. Nevím, jaká je kvalifikace třeba uklízečky, aby mohla fundovaně rozhodnout o poloze brněnského hlavního nádraží. Odpověď je jednoduchá – žádná.

Přesun hlavní vlakové stanice k řece je výhodný, z těchto důvodů, sousedství s Ústředním autobusovým nádražím na Zvonařce, uvolnění sevření městského centra a možnost velkorysé výstavby nového nádraží. Současné brněnské hlavní nádraží, které je druhé nejfrekventovanější v České republice, má pouze šest průjezdných dopravních kolejí, což je silně nevyhovující stav. Rozšíření není v těchto místech možné. Navíc tyto koleje leží v oblouku, což při odjezdů vlaků ohrožuje bezpečnost cestujících. Přesun nádraží o tři sta metrů jižněji by se také potýkal s nedostatkem místa.

Obecně musí platit, že odborné problémy nelze řešit prostřednictvím lidových hlasování, protože většina lidí není natolik odborně zdatná, aby si dokázala správně vyhodnotit potřebné informace. To není urážka, to je fakt. Takže s obecnými referendy zacházejme velmi opatrně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…