Jan Ziegler: Kniha ruského novináře vyvrací kremelské výmysly

04.07.2017 19:47

Špičkový publicista Michail Zygar mluvil s lidmi v okolí Putina a výsledkem je vynikající knížka Všichni muži Kremlu s podtitulkem Stručná historie současného Ruska. Přesvědčivě vyvrací mnohé mýty a záměrně šířené lži.

Jan Ziegler: Kniha ruského novináře vyvrací kremelské výmysly
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Odborníci na ruskou problematiku se shodují, že je to vůbec nejlepší dílo, které bylo o nynějším Rusku napsáno. Ke čtení ji doporučuji všem.

Vyvrací mnoho mýtů, například ten o Putinově úspěchu v pojelcinovské éře, kdy prý vyvedl Rusko z marasmu a chaosu. Ve skutečnosti nic světoborného neudělal, Akorát využil v začátku jeho éry prudce rostoucích cen ropy k tomu, aby zvýšil a včas vyplácel důchody a svoji zemi poněkud stabilizoval.

Také s likvidací oligarchů to nebylo tak horké, jak tvrdí mnozí příznivci současných ruských pořádků. Ve skutečnosti jim nynější vládce Kremlu řekl, „můžete si nechat, co máte, ale s jednou podmínkou, nepleťte se do politiky.“ Toto varování bohužel neuposlechl ropný magnát Michail Chodorkovskij, který financoval opozici a tak přišel o svoji firmu JUKOS a skončil ve vězení.

Také co se týče Krymu, nejednalo se v roce 2014 o náhlou ruskou vojenskou agresi a následnou okupaci, ale o delší dobu plánovanou akci. Již v roce 2008 Putin v reakci na vývoj na Ukrajině rozzuřeně prohlásil, že jestliže tato země vstoupí do NATO, tak jedině bez Krymu a východní Ukrajiny.

Zygar také potvrzuje známý fakt, že Rusko ovládají justičně-policejní mafie, které jsou schopny zlikvidovat jakoukoliv firmu, a právní ochrana soukromého podnikání v této zemi prakticky neexistuje.

Zajímavě jsou v knize popsány mechanismy výměny moci mezi Putinem a Medveděvem, a také způsoby, kterým se Rusko snaží nadále ovlivňovat a především ovládat země bývalého Sovětského svazu. Například v roce 2007 vypukly nepokoje v hlavním estonském městě Tallinu, které způsobily výtržnosti zdejší ruské menšiny kvůli zcela zákonnému opatření tamní vlády, jež nařídila přemístění sochy vojáka Rudé armády z centra metropole na vojenský hřbitov, která je Estonci právem a logicky vnímána jako symbol okupace. Se souhlasem Kremlu a v rozporu s mezinárodním právem tehdy běsnící hordy ruských nácků v Moskvě znemožnily činnost estonského velvyslanectví. Z Ruska tenkrát přijely do Tallinu tamní mocí bojůvky, které terorizovaly město a prohlubovaly násilnosti. Estonská policie naštěstí toto řádění rázně zarazila. Já osobně lituji pouze toho, že do ruských násilníků nestřílela ostrýma.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…