Jan Ziegler: Miliony zavražděných komunisty a nacisty, historická kniha roku

21.01.2014 7:31 | Zprávy

Mimořádně vynikající publikaci vydalo v minulém roce nakladatelství Paseka. Jmenuje se Krvavé země s podtitulem Evropa mezi Hitlerem a Stalinem a jejím autorem je vynikající historik a profesor univerzity v Yale Tymothy Snyder. Popisuje území, které bylo vinou rudé a černé totality postižené demografickou katastrofou, při níž zahynulo čtrnáct milionů lidí.

Jan Ziegler: Miliony zavražděných komunisty a nacisty, historická kniha roku
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vlajka s Gottwaldem a svastikou

Uznávaný britský historik Anthony Beevor o díle svého amerického kolegy prohlásil, že je to nejdůležitější historická práce za mnoho let. V superlativech ji hodnotí renomovaní odborníci, i kritici.

Krvavé země se v představách autora nacházejí na území nynějších Polska, Ukrajiny, Běloruska a pobaltských zemí. Proč si právě tato oblast vysloužila tento název?

Jednoduše proto, že ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století se stalo místem masového vraždění bolševiků a nacistů. Nejdřív Stalin vyvolal na Ukrajině hladomor, následkem kterého zemřely více než tři miliony lidí, přičemž se stali obětí cíleného třídního teroru vůči rolníkům. Jednalo se o vědomou likvidaci skupiny lidí, při které se nezjišťovala individuální vina, jsi zemědělec, jsi tedy automaticky kulak a zločinec.

Když na Ukrajinu vpadli v roce 1942 nacisté, tak pro změnu začali z rasových důvodů masově vyvražďovat Židy. Holocaust je v knize popsán detailně. Jak ruští komunisté, tak němečtí nacisté pak po společné okupaci Polska v roce 1939 cíleně likvidovali polskou inteligenci, viz bolševici a jejich katyňský zločin, při kterém povraždili na třináct tisíc zajatých polských důstojníků, což z drtivě většiny nebyli vojenští profesionálové, ale předtím v civilu lékaři, právníci, učitelé, vědci atd., čili intelektuální elita národa.

Na zločinech spáchaných na tomto území je možno přesvědčivě doložit shodnost nacistického a komunistického režimu. Společnými atributy jsou bezesporu diktatura, vláda jedné strany a násilné ovládání společnosti, neexistence svobodných voleb, brutální represe vůči stoupencům jiného než oficiálního názoru a bezohledná likvidace skupin lidí. Mezi německým nacistickým a ruským komunistickým terorem v okupovaném Polsku nebyl rozdíl.

Pokud lze této práci něco vyčíst, tak jenom drobnosti. Německé zločiny vůči milionům sovětských válečných zajatců byly příšerné a jsou neomluvitelné, a to i přes vysvětlování některých německých maršálů, že Němci s tolika zajatými nepočítali, a proto nebyli schopni je uživit. To byl také jeden z faktů, který přinutil rudoarmějce k tvrdému odporu, protože věděli, že v zajetí by je nic dobrého nečekalo a Němcům prohrál válku. Nicméně slušelo by se připomenout, že svůj díl viny nese rovněž Stalin, který vytrvale odmítal respektovat ženevskou konvenci o civilizovaném zacházení s válečnými zajatci, protože ji považoval za buržoazní přežitek. Nepravdivé je pak tvrzení, že spolkovým kancléřem západního Německa byl v šedesátých letech bývalý nacista. Jak Konrad Adenauer, tak i jeho nástupce Ludwig Erhard, byli naopak nacistickým režimem perzekuováni. Ono bývalí nacisté zastávali významné posty ve Spolkové republice Německo i komunistické Německé demokratické republice. Obě strany si proto nemají co vyčítat.

Tyto detaily však nijak nesnižují vynikající kvalitu knihy, kterou je dobré mít doma v knihovně.

Krvavé země (Evropa mezi Hitlerem a Stalinem)
Timothy Snyder
Nakladatelství Paseka,
Praha a Litomyšl 2013
Počet stran 493     

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Kdy začnete řešit skutečné problémy lidí?

Zatím mi přijde, že to hlavní, co Motoristé řeší je Turek a jeho touha po nějaké funkci, jako kdyby mu nestačilo, že je poslanec. Nemyslíte, že by bylo nejlepší nechat Turka Turkem, na ministra místo něj nominovat někoho jiného a řešit reálné problémy? Nebojíte se, že na to, co zatím jako strana pře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Je to zneužívání mladých poslanců, anebo...?

13:57 Jiří Paroubek: Je to zneužívání mladých poslanců, anebo...?

Samozřejmě, že každý rozumný šéf strany dává mladým politikům ve své straně příležitost k rozkvětu.