Jan Ziegler: Romský rasismus je také zločinný, páni policisté

24. 6. 2013 18:02

Ty zprávy z dnešní jihočeské přílohy MF DNES mě dost rozčílily. Romové v Českých Budějovicích a jedna Romka ve Vimperku rasisticky uráželi Čechy, a jak se zdá, nikomu to nevadí.

Jan Ziegler: Romský rasismus je také zločinný, páni policisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Romové u voleb
reklama

V takovém případě se však může stát, že lidem dojde trpělivost, sáhnou k poněkud radikálnějším protestům, a odnesou to i slušní Romové. To může být důsledek přístupu některých rádoby humanistů, kteří tyto excesy přehlížejí.

Nemám nic proti slušným Romům a rád jsem kdysi napsal článek o romské dívce, která se vlastní píli vypracovala až na vrchní sestru v domově seniorů. Mám z toho radost a myslím si, že když se budou prezentovat tyto příklady, je to lepší, než když bude Romům neustále vtloukáno do hlavy, že oni jsou dokonalí, ale ti "zlí Češi" jim ubližují. To je špatně.

Výsledky se pak dostavují. Když chytla prodavačka ve Vimperku mladou Romku, která se snažila ukrást kalhoty, tak zlodějka na ni začala plivat a vykřikovat rasistická protičeská hesla. K masové potyčce došlo v pátek večer na českobudějovickém sídlišti Máj. Romský chlapec začal podle očitých svědků na pískovišti mlátit tříletého hocha. Nakonec vypukla hromadná rvačka, do které se mělo zapojit na sto lidí a situaci muselo přijet uklidnit na deset policejních aut.

Násilníci přitom měli údajně opět podle některých očitých svědků bít těhotnou ženu – matku napadeného chlapce. Romové také vykřikovali protičeská a rasistická hesla ve stylu bílé s…ě apod. Někteří lidé v Českých Budějovicích chtějí kvůli tomu organizovat protestní pochod.

Řešením ovšem není to, že nebudeme psát o romském násilí, ale o razantním vymáhání práva. Výtržnosti, rasismus a násilí páchaný kýmkoliv musí být tvrdě orgány činnými v trestním řízení trestány. Jedině tak lze v budoucnu zabránit podobným násilnostem.      

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Ideální by bylo, kdyby se všem, kteří nakupují ve velkém, ihned sebralo volební právo

8:39 Miroslav Macek: Ideální by bylo, kdyby se všem, kteří nakupují ve velkém, ihned sebralo volební právo

Páteční glosy Miroslava Macka