Jan Ziegler: Rušení akce SPD bylo hloupostí, policie zasáhla správně

6. 5. 2019 9:49

Ne, nezbláznil jsem se, nestal se ze mě příznivec SPD, k tomu mám a budu mít hodně daleko. Zákony respektive svoboda shromažďovací však platí pro každého a okamurovská partaj měla svoji sešlost řádně ohlášenou.

Jan Ziegler: Rušení akce SPD bylo hloupostí, policie zasáhla správně
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

V Praze na Václavském náměstí pořádala Strana přímé demokracie Tomia Okamury v souladu se zákonem ohlášené shromáždění. Magistrát ani soudy ho nezakázaly, takže šlo o naprosto legální akci. Nemusí se to někomu líbit, ale jsme v demokracii a v Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy České republiky, je v článku 19, odstavci 1, uvedeno: Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno.

A toto právo nelze uplatňovat selektivně, jak se nám to hodí. Ano, lze i proti schválenému shromáždění pokojně a nenásilně protestovat, to je v pořádku, ale není možné jej rušit či napadat jeho účastníky. Pak musí zakročit policie a zjednala pořádek právem, když se někteří jedinci pokusili rušit akci SPD. A jsem rád, že strážci zákona zasáhli i v případě, kdy se skupina levičáckých extrémistů pokusila zablokovat Pochod pro život, jehož účastníci protestovali proti potratům.

Na druhé straně ovšem vím, že i na blogu.idnes už dříve někteří blogeři chtěli zakázat tzv. Majdan, který se koná každý měsíc v Praze na Staroměstském náměstí. Jedná se o to, že organizace Pražský Majdan tam má zřízený stánek, v němž upozorňuje na ruskou okupaci Krymu a východní Ukrajinu. I v tomto případě se jedná o řádně ohlášenou pokojnou akci, pro jejíž zákaz neexistuje jediný právní důvod. A pokud by s tím měl někdo problém, tak opět je na řadě policie, aby ochránila legální setkání.

Jan Ziegler

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Před rokem 1989 byly v Československu dvě komunistické strany

9:09 Miroslav Macek: Před rokem 1989 byly v Československu dvě komunistické strany

Pondělní glosy Miroslava Macka