Jan Ziegler: Rusko ohrozilo Evropu znečištěnou ropou, ztratilo pověst a přišlo o miliardy

08.05.2019 12:39

Je to velká ostuda, která se dá srovnat s dodávkami zkaženého masa z Polska do Česka. Rusko pustilo do ropovodu Družba miliony tun znečištěné ropy kontaminované chlórem. Zrodil se obrovský skandál.

Jan Ziegler: Rusko ohrozilo Evropu znečištěnou ropou, ztratilo pověst a přišlo o miliardy
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Velice pěkný rozbor o tomto problému zveřejnili na Facebooku Ivan Gabal, Petr Kolář, Daniel Koštoval a Petr Pavel. Ten kdo není schopen dodávat požadovaný produkt ve vysoké kvalitě, je nesolidní dodavatel, a je jedno jestli se jedná o potraviny nebo pohonné hmoty. V tomto případě Rusko nedokázalo zabránit dodávkám nekvalitní ropy a nevarovalo své obchodní partnery. Rusové dále o tomto problému mlžili (jak pro ně typické) a nedokázali ho identifikovat (přišli na něj Bělorusové). Škody činní minimálně deset miliard dolarů.

Viníkem je jednoznačně masivní korupce a celkový chaos v Rusku. Kontaminovaná ropa se do sítě ropovodů státní společnosti Transněft dostala z privátního terminálu u Samary. Je známou skutečností, že privátní těžaři používají zastaralé technologie a výtěžnost zvyšují pomoci chlóru. Před další expedicí by měla být ropa od něj očištěna, což se v tomto případě evidentně nestalo. Inu úplatkářství v Rusku masivně kvete a tak se nad šlendriány přivírají oči. Je rovněž k popukání, jak někteří příznivci Kremlu se křečovitě snaží hájit toto očividné obří ruské selhání. V jedné webové diskusi jsem se například dozvěděl, že za to mohou Ukrajinci, protože ropa teče přes jejich území a oni chtěli Rusy poškodit. Fajn, ale Samara leží v Rusku, takže znečištěná ropa už na Ukrajinu přitekla. Stádo zoufalců připomínají i Rusové, kteří tvrdí, že se jednalo úmysl a sabotáž. Jistě, za to určitě mohou agenti CIA nebo BIS.

Ropovod Družba nyní nefunguje, naštěstí nás to už tolik nemusí bolet, protože od poloviny devadesátých let k nám proudí hnědá tekutina i ropovodem z bavorského Ingolstadtu, jehož roční kapacita kolem 11 milionů tun je schopna pokrýt českou spotřebu. Opravdu není rozumné se v klíčových komoditách spoléhat na jednoho dodavatele, protože, jak se ukázalo v tomto případě, ten se může stát nespolehlivým.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.