Jan Ziegler: Rusové provokují a Krym je součástí jejich násilnické rozpínavosti

07.03.2014 17:37 | Zprávy

Nejde už jen o poloostrov v Černém moři, ale o výbojnou ruskou strategii, která spočívá v ovládnutí, v menší variantě území bývalého Sovětského svazu, a v té větší i bývalých zemí východního bloku. K tomu Rusové používají série hnusných výmyslů. Pravdou však je, že za střelbou na Majdanu stojí nejspíš Putin. Dobrou zprávou je, že Američané vysílají do Polska stíhací letouny F-16 a vojáky.

Jan Ziegler: Rusové provokují a Krym je součástí jejich násilnické rozpínavosti
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Provokace a lži mají v Rusku dlouhou tradici. Bývalý agent ruské tajné služby FSB Alexandr Litviněnko, který utekl do Velké Británie, uvedl, že pumové útoky na obytné domy v Rusku v roce 1999 nemají na svědomí čečenští teroristé, ale právě lidé z FSB, aby vyvolali záminku pro druhou válku s Čečnou. Pravdou je, že později byli tajní z této služby dopadeni v Rjazani, jak dávají bomby pod bytový dům.    

Tyto praktiky potvrzuje i bývalý poradce ruského prezidenta Vladimíra Putina Andrej Illarionov. Podle něj chystali Rusové na Krymu provokace ještě před událostmi na Majdanu, při níž měli být speciálními komandy napadáni a zabíjeni Rusové, aby Kreml zdůvodnil invazi na Ukrajinu. To by zapadalo do plánu, který nepřímo potvrzují i kremelští činitelé, že Rusko se snaží obnovit slávu bývalých SSSR a carské říše a znovu obsadit ztracená území. Jak uvedl redaktor ČRo Petr Vavrouška v časopise Reflex, od roku 2009 platí v Ruské federaci zákon, podle kterého může prezident vyslat vojska všude tam, kde jsou ohroženy zájmy Ruska a jeho občané. To je ovšem velmi nebezpečná formulace, která má sloužit ke zdůvodnění agresivity Kremlu proti jiným zemím. Byli to rovněž Rusové, kteří jako první podkopali jednotu suverénního státu, když v jejich režii se od Moldavska odtrhlo Podněstří. To se stalo dříve než separace Kosova.    

Proto v ruských médiích začaly nehorázné lživé štvanice proti Ukrajině. A tak prý Ukrajinci začali zabíjet Rusy na Krymu, a gubernátor ruské belgorodské oblasti, která leží na hranicích s Ukrajinou, hlásil od Moskvy, že prý do Ruska vtrhli ukrajinští teroristé, kteří napadají ruské občany. Nic z tohoto nebyla pravda a nápadně to připomíná německou provokaci v srpnu 1939, kdy německé bojůvky převlečené do polských uniforem přepadli rozhlasovou stanici v Gliwicích nebo ruskou dělostřeleckou palbu na vlastní jednotky na sovětsko-finské hranici o pár měsíců později, která pro změnu měla zdůvodnit Stalinovu agresi proti Finsku.

A z tohoto úhlu pohledu se musíme podívat i na onen telefonát mezi estonským ministrem zahraničí Urmasem Paetem a evropskou ministryní zahraničí Catherine Ashton, který v sestříhané podobě odvysílala ruská televize a prý dokazuje, že v Kyjevě stříleli snajpři najatí opozicí. Ministr Paet ovšem později popřel, že by obvinil některou ze stran, pouze tlumočil názory jiných, on sám důkazy o vině kohokoliv v tomto případě nemá.

Korunu tomu nasadil opět lhář Putin, který tvrdil, že tito odstřelovači byli cvičeni v Polsku a v Litvě. To je ovšem nesmysl, nikdo nemohl tušit, jak to na Majdanu dopadne, a navíc výcvik kvalitního ostřelovače trvá velmi dlouho.

Naopak důkazy, jež jsou k dispozici, ukazují, že snajpři byli Rusové ze speciální jednotky Alfa, kteří možná vraždili Ukrajince na přímý rozkaz Putina. Je jasné, že právě vládci v Kremlu se hodil chaos v Kyjevě a dalších městech k tomu, aby mohl zdůvodnit přepadení této země.

Nyní ale už dobré zprávy. Nepokoje na východě Ukrajiny nejsou tak rozsáhlé, jako byly demonstrace na Majdanu, a tak ruský prezident přišel o důvod k ovládnutí dalších ukrajinských území. Jistě ho nepotěšily ani zprávy o potížích ruské ekonomiky, propadu rublu a silném poklesu ruských akcií. Proto nařídil svým vojákům na západě Ruska, aby se stáhli zpátky do kasáren.

Konečně se také probral i Západ, respektive USA, které do Polska vyslaly na společné cvičení NATO dvanáct stíhacích letounů F-16 a stovky vojáků. My jen můžeme litovat toho, že u nás Američané nemají radarovou základnu.

V každém případě Rusové nesmí stavět další dva bloky jaderné elektrárny Temelín, nestojím o to, aby v rámci tzv. ochrany moskevských zájmů k nám opět dorazila „bratrská internacionální“ pomoc z Východu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…