Jan Ziegler: SSSR nám nechtěl přijít na pomoc

30.09.2018 12:39

Je to jedna z nejvíce omílanějších lží. Sovětský svaz nám prý na rozdíl od západních velmocí chtěl v září 1938 proti nacistickému Německu pomoci. Stejně jako Velká Británie a Francie to však neměl v úmyslu ani náhodou.

Jan Ziegler: SSSR nám nechtěl přijít na pomoc
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Agrárnický politik Ladislav Feierabend ve své knize Beneš mezi Londýnem a Moskvou popisuje rozhovor novináře Ivana Herbena s prezidentem Edvardem Benešem v červnu 1945 na Pražském hradě, který se tehdy mimořádně rozčílil, takže musel jít do zahrady na čerstvý vzduch.

„Tam jsme se procházeli sami dva a prezident znovu a znovu opakoval, že má nyní diplomatické dokumenty o tom, že Sověty nás za Mnichova zradily stejně jako Daladier a Chamberlain a že vůbec neměly v úmyslu nám pomoci. Že jejich ochota byla předstíraná a byl to pouze obvyklý komunistický trik. „Já to dokážu. Já odhalím ten podvod sovětské diplomacie a našich komunistů,“ vykřikoval prezident s pěstmi zaťatými nad hlavou, jak jsem ho nikdy v životě předtím neviděl.“

To jsou vážná slova, ale není proč jim nevěřit. Už z toho prostého důvodu, že prezident Beneš neměl důvod ke lhaní. To, že sovětští představitelé svoji účast s Československem jenom předstírali, a jejich vůdce - krvavý komunistický diktátor Josef Stalin vůbec neměl zájem skutečně Československu pomoci, dosvědčují i další přímé a nepřímé důkazy.

Tak například Kreml v jedné depeši nabádá sovětského vyslance v Praze Sergeje Alexandrovského, aby československým zástupcům sice řekl, že Sovětský svaz je ochoten nás podpořit proti hitlerovskému Německu, ale aby se v žádném případě k ničemu určitému nezavazoval. A tak to také dopadlo. Na dotaz prezidenta Beneše, jak tedy konkrétně nám Sověti chtějí pomoci, odpověděl ambasador Alexandrovskij mlhavě a neurčitě. SSSR s námi sice měl uzavřenou spojeneckou smlouvu z května 1935, ta však byla vázána na pomoc Francie.

Stalin také dobře věděl, že Rudá armáda se k nám nemá jak dostat, protože tehdejší Československo nemělo se Sovětským svazem přímé hranice a Polsko i Rumunsko nechtělo pustit jeho vojáky přes své území. Čemuž se ovšem kvůli zločinnému charakteru sovětského režimu nelze divit.

A jak to s námi Moskva tehdy skutečně myslela, dokazují i pozdější události v roce 1939. Tehdejší sovětský lidový komisař (ministr) zahraničních věcí Max Litvinov už 23. března 1939 napsal Stalinovi (tedy ještě před uzavřením paktu Molotov – Ribbentrop), že SSSR de facto likvidaci Československa uznává, ale tehdejší čs. vyslanec Zdeněk Fierlinger zatím může zůstat v Moskvě. Fierlingerovi pak Litvinov osobně sdělil, že jeho zastupování Československa již nemá žádný praktický význam a sovětská vláda s ním nemůže jednat o žádných záležitostech.

Takže ano, Sovětský svaz nám v září 1938 ve skutečnosti nechtěl pomoci, lidem jenom lhal a dával neurčité sliby.

(Text byl zveřejněn jako moje glosa v MF DNES 26. 9. 2018)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…