Jan Ziegler: Zoufalí zemanovci zneužili i Boženu Němcovou

18. 1. 2018 18:40

Tato beznaděj je spíše k smíchu. Příznivci Miloše Zemana se neváhali v předvolebním prezidentském boji vytasit i s neexistujícím výrokem významné české spisovatelky. Ta samozřejmě nic takového neřekla.

Jan Ziegler: Zoufalí zemanovci zneužili i Boženu Němcovou
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

Normální člověk nemůže takovou hloupost myslet vážně, ale mnozí Zemanovi voliči ji nadšeně sdílejí na sociálních sítích. Inu debilita kvete.

Zásadním nesmyslem je datace onoho výroku. Národní listy začaly totiž vycházet až v roce 1861. V roce 1850 panoval u nás císař rakouský a král český František Josef I. blahé paměti coby absolutní monarcha a žádné volby nebyly v dohledu. Jak správně uvedl spisovatelčin prapravnuk lékař Vladimír Němec z Prahy, ona sice měla výhrady vůči habsburské monarchii, ale žádnou revoluci a nastolení republiky opravdu nechystala. A to, že ženy v té době ani neměly volební právo, je už jen takový drobný detail.

Ono v těch časech byla prezidentů na celém světě jenom hrstka. Mám za to, že by se dali spočítat na prstech dvou rukou. Tím nejdůležitějším americkým prezidentem byl v té době Zachary Taylor. V černošské republice v africké Libérii se jim v roce 1848 stal v USA narozený svobodný černoch Joseph Jenkins Roberts. Francie tehdy zažívala období druhé republiky a prezidentský úřad zastával synovec slavného vladaře Ludvík Bonaparte, který však už jistě myslil na návrat monarchie a o dva roky se také stal císařem Napoleonem III. Prezidenti pak stáli v čele i některých jihoamerických zemí.

Pravda, v témže roce, kdy měl být pronesen onen výrok, se Slezsko, které zbylo českým zemím, oddělilo od Moravy a získalo své úřady. Státní správu pak vedl zemský prezident, který však byl pouhým úředníkem podřízeným Vídni, tedy především panovníkovi. A pochybuji, že by Božena Němcová komentovala tento nijak významný post. Pro sdíleče tohoto příspěvku platí slavný výrok doktora Štrosmajera ze seriálu Nemocnice na kraji města určený jisté zdravotní sestře, „kdyby hloupost nadnášela, tak se tady budete vznášet jako holubička.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou

21:39 Petice za zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou

Petice občanů pro zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou dle Záko…