Jaroslav Štěpaník: Moravské zemské muzeum si připomíná a slaví významné jubileum

22.08.2017 14:56

Moravské zemské muzeum, druhá největší instituce toho druhu v republice, slaví letos dvě stě let svého trvání. Jedná se o jubileum události přesahující Brno i Moravu, významnou pro celý středoevropský prostor.

Jaroslav Štěpaník: Moravské zemské muzeum si připomíná a slaví významné jubileum
Foto: mzm.cz
Popisek: Moravské zemské muzeum - logo
reklama

Záměr založit v Brně zemské muzeum je datován z roku 1803, jak dokládá i první sbírková kniha muzea (1806). V roce 1816 předložili hrabě Auersperg s hrabětem Salmem zemskému hejtmanovi Mitrovskému pamětní spis, poukazující na nezbytnost založení muzea. U vlastního vzniku instituce stály významné osobnosti Moravy, vizionáři a osvícenci: hrabě Josef Karel Dietrichstein, Christian Karel André, starohrabě František Hugo Salm-Reifferscheidt a hrabě Antonín Bedřich Mitrovský. Muzeum bylo založeno v roce 1817 jako součást Hospodářské společnosti, a to na počest císaře Františka I., který založení stvrdil vlastním dekretem (29. 7. 1817). Veřejnost byla se založením muzea seznámena 24. března 1818 vyhláškou moravsko-slezského gubernátora hraběte Mitrovského.

Muzeum dnes uchovává více než 6 milionů sbírkových předmětů z okruhu přírodních a společenských věd. Kromě sbírkotvorné a vědecko-výzkumné práce pořádá výstavy, přednášky, exkurze, věnuje se práci s mládeží a vykazuje rozsáhlou ediční činnost. Člení se na tři celky – Historické, Přírodovědné a Uměnovědné muzeum. Ta se dále dělí na jednotlivá odborná oddělení. MZM se může pyšnit více unikáty a významnými sbírkovými předměty. Tím světově nejproslulejším je Věstonická Venuše, stará téměř tři tisíce let. Hojně navštěvované jsou jak stálé expozice, tak výstavy. Ročně přichází více než 200 000 návštěvníků.

Ústřední budovy MZM se nacházejí v centru Brna. Nejstarší součástí je Biskupský dvůr, v těsném sousedství na Zelném trhu je Dietrichsteinský palác – „srdce muzea". V blízkosti, též ve středu města, se nalézá další budova ve správě MZM – Palác šlechtičen na Kobližné ulici. Nedaleko centra na Smetanově ulici je Památník Leoše Janáčka s expozicí o jeho životě a díle spjatém především s Brnem. Jde současně o místo, kde v letech 1910-1928 skladatel bydlel a kde možno zhlédnout jeho původní pracovnu s klavírem. V Pisáreckém parku se od roku 1962 moravské zemské muzeum foto prtsc mzmnachází Pavilon Anthropos, který převzal dědictví myšlenky prof. Karla Absolona z období 1. republiky. Při desátém výročí jejího vzniku se na brněnském výstavišti konala Výstava soudobé kultury. Místo tu měl i samostatný pavilon Člověk a jeho rod. Senzací pro tehdejší návštěvníky se stala rekonstrukce mamuta v životní velikosti. Ta nechybí ani v Anthroposu. Na Hudcově ulici se nachází Dům Jiřího Gruši se sbírkami Centra kulturně-politických dějin 20. století. MZM spravuje také tři mimobrněnské, návštěvníkům otevřené objekty. – Starý zámek v Jevišovicích na Znojemsku, zámek v Budišově a Památník Bible kralické na Třebíčsku. V letošním roce přibyla muzeu ke stávajícím centrům (slovanské archeologie a kulturně-politických dějin 20. století) další dvě: kulturní antropologie a humanistických studií.

Oslavy připomínající strukturu a činnost muzea prezentací jednotlivých úseků započaly 9. září loňského roku. Provázeny byly výstavami, přednáškami a dalšími akcemi. Vyvrcholením oslav se stane letošní 9. září na brněnském Zelném trhu a v přilehlém Biskupském dvoře. Bohatý program začne ve 13. 30 hod. Odborná oddělení muzea interaktivní a zábavou formou přiblíží svou činnost, na své si přijdou děti i dospělí. Připraveno je malé archeologické naleziště, keramická dílna, výroba afrických masek, rýžování zlata, hudební opisovačská dílna či možnost vyrobit si tradiční srdce k jízdě králů, vyrazit si vlastní minci či vyzkoušet divadelní kostýmy a rekvizity. Připraveno je toho víc, pro děti pak soutěž Dětského muzea o zajímavé ceny. Samozřejmě nebude chybět hudba s nabídkou více žánrů.

V Dietrichsteinském paláci je v předpremiéře zpřístupněna nová stálá expozice Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století, která představuje novodobé dějiny země. Počátky muzea mapuje výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě. Ta přenese návštěvníka o 200 let zpět, do počátků muzejnictví. Zajímavou hudbou s blízkostí k místu ožije Památník Leoše Janáčka, Palác šlechtičen i pavilon Anthropos. Do všech objektů Moravského zemského muzea je v den oslav (9. září) vstup volný.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Jan Hamáček vyhrál na celé čáře

7:35 Jiří Paroubek: Jan Hamáček vyhrál na celé čáře

Sjezd sociální demokracie, který proběhl on-line v pátek a sobotu, byl očekáván s jistým napětím. Ja…