Nepokoje vyvolané rozhodnutím Velké poroty nevznášet obvinění proti policistovi, který v sebeobraně zastřelil agresivního černošského mladíka, i přes veškeré apely prezidenta Obamy byly většinou násilné a připomínaly pogromy doprovázené žhářstvím a rabováním.
Otázku, proč neumějí protestující vyjádřit své pohoršení konstruktivnější a méně násilnou formou, rozebírá nyní americký tisk a experti. Svůj názor na příčiny opakujícího se jevu vyjádřil také viceprezident lidsko-právní organizace Freedom House Arch Paddington: „Jedním z faktorů je historická paměť afroamerického obyvatelstva. Po staletích otroctví, segregace a rasových předsudků mnozí z nich mají pocit, že americká společnost má vůči nim nesplatitelný dluh.
Druhým faktorem je jejich vztah k policii. Na Američany tmavé pleti připadá nepoměrně vysoký podíl těžkých zločinů: vražd, loupeží, znásilňování. Zatímco podíl černochů tvoří dnes pouhých 13% obyvatelstva, připadá na ně celých 40% uvězněných zločinců. To vede k tomu, že se policie chová vůči černým Američanům, zejména mladým mužům, s mnohem větší podezřívavostí, jež bohužel je začasté oprávněná. Černoši na oplátku nevěří policii a nemají ji rádi.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas