Většina z nich připadá na Německo, přes 10 tisíc Američanů slouží v Itálii a přes 8 tisíc ve Velké Británii. Počítá se s uzavřením zhruba 15 vojenských základen včetně tak proslavených lokací jako letecká základna v Alconbury, která hostila těžké americké bombardéry ještě v době 2. světové války.
Zástupci Pentagonu zdůrazňují, že rozhodnutí o uzavření některých objektů neznamená postupné rušení americké vojenské přítomnosti v Evropě.
Tento krok by údajně neměl být spojován ani s novou strategií Spojených států vyhlášenou prezidentem Obamou v roce 2012 a předpokládající přeorientaci vojenských, ekonomických a diplomatických úsilí z evropského na tichooceánský region.
Poradce amerického ministra obrany Derek Chollet na tiskovce ujistil novináře, že Evropa zůstává kriticky důležitým regionem ve sféře globální bezpečnosti: „Naši evropští spojenci zůstávají spolehlivými partnery v takových životně důležitých oblastech, jako je odpověď na ruskou agresi proti Ukrajině nebo operace v Iráku a Sýrii, kde evropští spojenci jsou pevnou součástí protiteroristické koalice. Naše přítomnost v Evropě je nadále neodmyslitelná pro zajištění globální bezpečnosti.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas