Jiří Berounský: Služební zákon

09.08.2014 14:40 | Zprávy

Hovořím o služebním zákoně, o jehož znění se dohodla koalice s ODS a TOP 09. Ono je totiž všechno trochu jinak, než se o tom píše a než o tom hovoří politikové. Především: to odpolitizování veřejné správy, jež je hlavním smyslem budoucího zákona, je velmi, velmi relativní.

Jiří Berounský: Služební zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Křeslo

Nezbývá mi než opakovat hlavní myšlenku mého dřívějšího příspěvku. Je-li šéf celé správy – a je jedno, zda jím bude generální ředitel nebo náměstek na vnitru – jmenován vládou, opakuji jmenován vládou, která je útvarem navýsost politickým, pak i jmenování onoho šéfa je událostí navýsost politickou.  

Navíc: bude-li jmenován na šest let, tak to znamená, že při případném opakovaném volebním úspěchu strany nebo koalice, která je u moci, si ona strana nebo koalice své pozice jen posílí, anebo při své příští případné prohře vnutí svému protivníkovi šéfa správy z dob své vlády. Omezení funkce šéfa správy jen na jedno období na věci téměř nic nemění. To za prvé.  

Za druhé. Vyslyšela-li koalice volání opozice po vzájemné dohodě, je to jen chvályhodné a ukazuje to na určitou státotvornost našich stran. Podíváme-li se však blíže na vzájemnou dohodu, je třeba si uvědomit následující: v každém zákoně je uvedeno datum, od kdy zákon platí. U služebního zákona, přijatého již v roce dva tisíce dva, bylo datum několikrát posunuto a poslední datum platnosti bylo prvého ledna dva tisíce patnáct. To věděly obě strany schůzky.   

A ve skutečnosti se taky vlastně nic nezměnilo. Nezvítězil nikdo, prohrála opět nezávislost, jakkoli je to termín relativní. Sociální demokraté “jako“ ustoupili v otázce generálního ředitelství, jenže je úplně jedno, jak se šéf státní správy bude jmenovat a kde bude sídlit. Budoucnost navíc teprve ukáže, zda onen náměstek na ministerstvu vnitra, který má být oním šéfem úředníků, nakonec opravdu nepřispěje k posílení tohoto silového ministerstva, jak prohlašují komunisté.  

Nicméně je dobře, že služební zákon bude existovat, notabene po vzájemné dohodě koalice a části opozice. Věřím, že v něm zůstane i konstatování o přechodnosti období, jež má platit až do konce roku dva tisíce šestnáct. Dodrží-li oba partneři slovo, což je pravděpodobné, budeme mít od prvého ledna příštího roku služební zákon, protože jeho prohlasování ve sněmovně je rovněž pravděpodobné.  

Jen si nejsem jist, zda budou všechny vzájemně dohodnuté změny kvalitně hotovy k onomu dvacátému sedmému srpnu. Současná novela s důvodovou zprávou a novým textem zákona měla totiž sto padesát dvě stránky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…