Jiří Leschtina: Objevná výprava Marvanové, Kasla a Slonkové do středu Babišova impéria

02.07.2014 19:31

Advokátka Hana Marvanová, exprimátor a architekt Jan Kasl, novinářka Sabina Slonková – tři lidé, kteří spolu mají pramálo společného. A přece je spojuje krátká, ale o to výmluvnější zkušenost s jejich angažmá u Andreje Babiše.

Jiří Leschtina: Objevná výprava Marvanové, Kasla a Slonkové do středu Babišova impéria
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Jejich příběhy, odehrávající se podle až překvapivě stejného scénáře, odhalily mnohé z toho, co se skrývá pod Babišovou maskou vymítače politických zlořádů.   

Na počátku bylo kývnutí na nabídku šéfa hnutí ANO, lovícího osobnosti, jež měly stvrdit opravdovost jeho slibů, že očistí justici, vymete šíbry, a přitom zachová nezávislost vlastních novin.  

A nemohl si vybrat lépe. Sázka na exdisidentku a dnešní protikorupční aktivistku, na politika, který opustil ODS na protest proti korupci, a na známou investigativní novinářku skutečně mohla zviklat řadu skeptiků.   

Jenže kolem Marvanové, Kasla a Slonkové se brzy začaly dít divné věci. Na ministerstvu spravedlnosti se objevili lidé, spjatí s érou primátora Béma nebo ministra dopravy Řebíčka.  

Lídr pražské kandidátky zjistil, že v krajské organizaci ANO kraluje politička, která je součástí koalice Tomáše Hrdličky na Praze 10.  

Šéfredaktorku Mladé fronty Dnes zaskočil příchod takových lidí, jako byla manažerka pracující pro Vladimíra Železného v době, když vyfoukl Američanům televizi Nova.   

A pak už stačilo pár týdnů, aby Babišovy hvězdy zjistily, že byly vytlačeny na vedlejší kolej. Marvanová například nedokázala u ministryně prosadit uznání výsledků řádného výběru šéfů krajských soudů.  

Kaslova představa pražské kandidáty se ocitla v troskách.  

A Slonková zjistila, že před komunálními volbami přešly krajské přílohy Mladé fronty Dnes přímo pod šéfa společnosti MAFRA, a přestala mít na ně jakýkoliv vliv.  

Rozchod s Babišem pak byl pro naši trojici jediným řešením. Zvlášť poté, kdy je odmítl v jejich sporech podpořit s pokryteckým zdůvodněním, že nemůže zasahovat do chodu ministerstva, do rozhodování pražské buňky ANO a už vůbec ne do nezávislých novin.   

Lidé, kteří Babišovi nevěří od počátku, jistě mohou jízlivě podotknout: proč jste mu vůbec lezli do pasti? Vždyť bylo jasné, že máte posloužit jako zástěrka pro skutečné cíle. Dodat jeho počínání punc opravdovosti.   

Tak úplně jasné to ale nebylo. Hodně lidí si stále mohlo říkat: co když to ten miliardář myslí s bojem proti zlodějnám vážně? Právě angažmá Marvanové, Kasla a Slonkové se nakonec změnilo v jakousi objevnou výpravu do středu jeho impéria.  

A tam se ukázalo, že s vytvářením právního státu, oslabováním mafií se ani Babiš nepřetrhne. Ba naopak. V jeho blízkosti se zabydlují lidé, kteří mají v mafiánském prostředí své kořeny.   

Marvanová, Kasl nebo Slonková ještě mohou říkat – tohle všechno jsme nevěděli. Ti, které naláká Babiš příště, se už na nic vymlouvat nemohou.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Květnové střípky

7:35 Jan Campbell: Květnové střípky

Děkuji Přemyslu Votavovi za příspěvek - Dějiny se v hrobě obrací (Vaše věc 5.5).