Jiří Leschtina: Orientální lstivost nad Vltavou. BIS varuje před ruskými a čínskými zpravodajskými službami

04.11.2014 22:04

Jen pět dní před odletem prezidenta Zemana do Číny zveřejnila Bezpečnostní informační služba zprávu, v níž upozorňuje, že jednoznačnou prioritou ruských a čínských zpravodajských služeb bylo „upevňování a rozšiřování dalších vlivových kapacit v ČR“.

Jiří Leschtina: Orientální lstivost nad Vltavou. BIS varuje před ruskými a čínskými zpravodajskými službami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman
reklama

Podle BIS k nám zpravodajští důstojníci těchto služeb pronikají i jako turisté, experti, akademici, podnikatelé. Přitom ze zprávy vyplývá, jak důležitou zbraní proti špionážním nájezdům je neudělení víz.

Těžko si lze představit, že prezident nebyl v rámci příprav na státní návštěvu v Číně o těchto poznatcích tajných služeb informován mnohem konkrétněji než veřejnost.

Pak ale Miloš Zeman dluží našim občanům vysvětlení: Proč volal v Pekingu po zrušení víz pro Číňany, ačkoliv věděl, že je to příkrém rozporu s bezpečnostními zájmy Česka?

Zpravodajci BIS upřesňují, o co vlastně jde Rusům a Číňanům. „V případě Ruska se jednalo o snahu využít otevřeného i utajeného politického, mediálního a společenského vlivu k podpoře ruských ekonomických zájmů v Česku. V případě Číny šlo zejména o využití ekonomických argumentů k podpoře čínských politických zájmů v ČR,“ čteme ve zprávě.

Pak ale musí leckoho napadnout: Není příznakem toho, že se snahy vlivových agentur nemíjejí účinkem právě volání našich představitelů po zrušení sankcí vůči Rusku nebo snaživé přitakávání autoritářským praktikám čínského režimu?

BIS zdůrazňuje, že při budování vlivových sítí jsou pro Rusy a Číňany důležití členové parlamentních stran, lobbisté, státní úředníci, vedení organizací zaměstnavatelů nebo zaměstnanců.

Jak úspěšná je ale tahle vlivová invaze u nás? O tom si můžeme udělat obrázek z toho, že změnu zahraniční politiky podle kréda – obchod je důležitější než lidská práva – hlásají nejen prezident, ale i premiér, ministr zahraničí, ministr financí, ministr obchodu, šéfové odborů, agrární nebo hospodářské komory, i bývalý prezident.

Ještě zůstává naděje, že v případě premiéra nebo ministra zahraničí, kteří nejezdili naslouchat svůdným sirénám KGB na ostrově Rhodos, byla přemrštěná vstřícnost k Putinovi a čínským komunistům dána předvolební vypočítavostí.

A že po volbách se Bohuslav Sobotka i Lubomír Zaorálek zejména v případě Ruska vrátí na tvrdší pozice, které zaujali po okupaci Krymu Putinovými vojsky.

Premiér Sobotka bude mít ke změně postoje příležitost už při nadcházející cestě do Spojených států. Jistě tam od něj uslyšíme nejednu tirádu na lidská práva, na pevnost Severoatlantické aliance.

Půjde však o to, zda po návratu nepropadne představě, že česká politika může dál lavírovat mezi ruskými a čínskými zájmy na jedné a západní demokracií na straně druhé.

Právě takováto politická schizofrenie bývá vodou na mlýn orientální lstivosti, s níž jsou u nás splétány ruské a čínské vlivové sítě. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

21:04 Jiří Paroubek: Kam bude směřovat Bidenova Amerika?

Po čtyřletém intermezzu prezidenta republikánů, přichází dnes v šest hodin středoevropského času do …