Jiří Matzner: Je ale dobře, že se vláda k takovémuto kroku odhodlala

08.02.2020 7:34

Komentář JUDr. Jiřího Matznera k usnesení vlády ohledně žaloby na Evropskou komisi

Jiří Matzner: Je ale dobře, že se vláda k takovémuto kroku odhodlala
Foto: archiv JM
Popisek: JUDr. Jiří Matzner

Žaloba České republiky podaná k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding, kterou tento týden schválila vláda na návrh ministra zemědělství, je bezesporu v mnoha směrech kontroverzní. Na druhou stranu je ale dobře, že se vláda k takovémuto kroku odhodlala, jelikož zodpovězení otázky, jak by Evropská komise měla v budoucnu v podobných případech týkajících se střetů zájmu postupovat, je velice aktuální a naléhavé. Přesto, že zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství uvedli, že s výjimkou jednoho projektu budou souhlasit s proplacením všech plateb pro Agrofert Holding, padlo rozhodnutí Evropskou komisi žalovat „z principu“.

Spatřuji zásadní pozitivum tohoto kroku v objasnění celého problému nezávislým soudem. Mělo by být totiž jasně řečeno, jak by v podobných případech měla Evropská komise postupovat a kdo je zde v právu. Zejména v době, kdy se ze situace týkající se střetu zájmů Andreje Babiše stalo celonárodní téma, by mělo být lidem vysvětleno, zda Evropská komise tedy už od počátku postupovala špatně– zejména s ohledem na její náhlý obrat v rozhodnutí platby proplatit. Jediný, kdo může takovéto posouzení učinit, je samozřejmě nezávislý soud a je tedy dobře, že se celá věc dostane k Soudnímu dvoru EU, takový postup a rozhodnutí je chvályhodné. Soudů ze strany mnohých politiků, komentátorů či jiných odborníků již padlo opravdu mnoho a nejsem překvapen, že veřejnost je ze všeho už zmatena, unavena a otrávena. Proto věřím, že soudní rozhodnutí v této věci přinese světlo do chaosu celé této velice nepříjemné a dlouhotrvající záležitosti.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O ruských špionech

16:14 Petr Hampl: O ruských špionech

Denní glosy Petra Hampla.