Jiří Paroubek: Bylo, či nebylo staré Rakousko „žalářem národů“?

15.01.2021 17:33 | Zprávy

Je zajímavé, jak se v poslední době začaly objevovat v českých médiích často články, kterými je naše veřejnost přesvědčována, že vlastně tři sta let habsburské vlády (ve skutečnosti to bylo čtyři sta let) nad českými zeměmi, bylo skvělým obdobím v životě českého národa.

Jiří Paroubek: Bylo, či nebylo staré Rakousko „žalářem národů“?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Je pozoruhodné, že se v Babišových médiích, jako jsou LN, objevují úvahy např. o tom, že se vlastně habsburská dynastie vždy tak hezky starala o své národy. Že habsburský stát vlastně vůbec neutlačoval po staletí četné národy, které v něm žily. A že tedy český národ zaznamenal velký rozkvět právě díky habsburské monarchii. Autory těchto blábolů, od Karla Schwarzenberga až po dnešní článek redaktora LN Schustera „Co oprášit zavedenou značku?“, vůbec nezajímá, že toto blouznění je vlastně v rozporu s dosud deklarovanou snahou české politické elity (vcelku bez rozdílu stran, až snad na komunisty) a hlavního proudu české žurnalistiky, myšlenkově navazovat na odkaz demokratické první Československé republiky. Ostatně, už samo porovnání nejvyšších představitelů první čs. republiky, Masaryka a Beneše, se dvěma posledními nekorunovanými českými králi – Františkem Josefem I. a Karlem III. – vyznívá jednoznačně ve prospěch představitelů obnoveného moderního českého (a československého) státu. Nevím, co bych vůbec mohl např. na Franzi Josefovi obdivovat.

Pokud se Češi nakonec prosadili v mnohonárodnostní monarchii, bylo to jen díky jejich vlastní pílí. Díky působení českých učitelů a obecně české inteligence včetně vlasteneckých kněží, intelektuálních špiček typu Palackého, Čelakovského, Dobrovského a velkému úsilí českých podnikatelů a „malých“ českých lidí po celé 19. století. Z národa, který byl po třicetileté válce připraven o svou převažující víru důslednou rekatolizací a donucen, aby čeština v zásadě živořila jen ve venkovských, převážně zemědělských oblastech, se během 19. století, navzdory Rakousku, stal plně emancipovaný národ. Ovšem národem bez skutečného vlastního státu, protože dva poslední habsburští monarchové neprojevili vůči českému národu ani tu nejzákladnější slušnost, aby se nechali korunovat českými králi.

Blouznění K. Schwarzenberga, na něž se Schuster odvolává ve svém dnešním článku, ve kterém se mj. dožaduje také znovupostavení sochy maršálka Radeckého na pražském Malostranském náměstí, svědčí jen o tom, co si Schwarzenberg skutečně myslí o tradici první Československé republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vatikán, volby a vliv

13:57 Jan Campbell: Vatikán, volby a vliv

Článek byl napsán ve středu, autorova korektura byla provedena ve čtvrtek, kdy byl zvolen nový papež…