Jiří Paroubek: Konec ostudné kauzy sportovních dotací

26.11.2021 19:53 | Komentář

Za posledních čtyři a půl roku jsem napsal pět článků, které se týkaly kauzy sportovních dotací, která dnes byla – alespoň prozatím – ukončena u senátu pražského Městského soudu.

Jiří Paroubek: Konec ostudné kauzy sportovních dotací
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Zdůvodňoval jsem v těchto svých článcích, jen pro připomenutí, nesmyslnost nejprve zahájení trestního stíhání a později i obžaloby předsedy České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty, sekretáře ČUS Jana Boháče i ČUS a Fotbalové asociace ČR (FAČR) v této kauze.

Policie a později státní zastupitelství se chovaly zcela nesmyslně, jako by chtěli naplnit starou latinskou zásadu: "Fiat iustitia, et pereat mundus" (Nechť zvítězí spravedlnost, i když zhyne celý svět).

Posláním takové osobnosti sportovního prostředí jakou je Miroslav Jansta v čele ČUS, je zajišťovat pro své hnutí co největší koláč finančních prostředků z veřejných rozpočtů. Jansta nepobírá v ČUS plat, dělá věci celá léta idealisticky, ve prospěch českého sportu, který má rád. A já jsem naopak rád, že ještě existují takoví lidé, kteří pracují, tak říkajíc, pro veřejné blaho.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 27155 lidí

Soudní projednávání ukázalo, že na ministerstvu školství (MŠMT) vůbec neexistovaly algoritmy pro výpočet dotací pro jednotlivé žadatele. Je to smutné, ale je to tak. Proto vinit někoho z nekorektního lobbingu ve prospěch "svých" sportovních organizací, je čiročirý nesmysl. Neexistovaly v první řadě jasné podmínky, za jakých se a v jaké výši, dotace pro jednotlivé žadatele poskytují. Je dobře, že u soudu zvítězil zdravý rozum. Ale M. Janstovi a J. Boháčovi nikdo nevrátí čtyři a půl roku, kdy se stali společenskými párii.

Je dobře, že je na základě fantaskního obvinění a později fantaskní obžaloby sportovní prostředí nevyvrhlo ze svých řad. Nebyli, jak říkali ve své době komunisté v podobných případech, „vyloučeni z řad sportovců“.

Zdravý rozum by měl napovědět, že by se státní zastupitelství již nemělo odvolávat a nemělo by prodlužovat tuto zcela ostudnou a nesmyslnou kauzu, která ničí dobré jméno českých sportovců a poničila skvělou reputaci dvou sportovních funkcionářů, jakými Jansta s Boháčem nepochybně jsou. Blahopřeji všem, kteří byli zbaveni rozumným Městským soudem nesmyslných obvinění.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Jestliže Blinken válku nechce, proč ji provokuje?

20:17 P. C. Roberts: Jestliže Blinken válku nechce, proč ji provokuje?

Jsme v těchto dnech přímými svědky toho, jak falešnými zprávami o Rusku připravují lháři třetí světo…