Jiří Paroubek: Kvalita vody na místech ke koupání v zemích EU za rok 2020

05.06.2021 11:28

Před začátkem letní sezóny vydaly Evropská agentura životního prostředí a Evropská komise zprávu o hodnocení kvality vody na místech ke koupání v zemích Evropské unie a ve Velké Británii za rok 2020. Před začátkem letní sezóny má takováto informace značný význam.

Jiří Paroubek: Kvalita vody na místech ke koupání v zemích EU za rok 2020
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Mezi země s nejvyšší kvalitou vody, nejvhodnější ke koupání, jsou vesměs země, kde probíhá koupání veřejnosti přímo v moři. S nejvyšší kvalitou vody ke koupání jsou země s indexem s hodnotami mezi 90 – 100%. Vůbec nejvyšší kvality vody v EU dosahují na Kypru, který je hodnocen indexem 100%. Kvalita vody na Kypru představuje jakýsi benchmark pro ostatní země Evropské unie.

Na druhém místě, pokud jde o kvalitu vody na místech ke koupání je Rakousko, kde kvalita vody ke koupání byla hodnocena na 261 místech, z nichž některá byla koupaliště přírodního charakteru. Ale většinu pravděpodobně představovala koupaliště umělá. Rakousko má vynikající kvalitu vody a také vodu cenové velmi dostupnou a samozřejmě v rakouských hotelích se dbá na vysokou čistotu a dodržování náročných hygienických podmínek.

Další tři země v pořadí s vysokými indexy kvality vody jsou Řecko (97,1%), Malta (96,6%) a Chorvatsko (95,1%), tedy země jižní Evropy.

Vysokou kvalitu vody ke koupání má také Dánsko, které rovněž patří k zemím s nejvyšší kvalitou mezi 90 – 100% zjištěných hodnot.

Poměrně velký počet zemí v EU patří do skupiny, u níž je kvalita vody označována jako excelentní, tedy s hodnotami indexu mezi 80 – 90%. Mezi tyto země patří i Česká republika s 81,7% hodnoty. V Česku bylo hodnoceno 153 míst ke koupání.

V této skupině zemí dosahuje nejvyšších hodnot Německo (89,9%), tedy s hodnotami těsně za skupinou zemí s mimořádně vysokou kvalitou vody.

Na dalších místech za Německem je Portugalsko (89,2%), Finsko (88,8%), Itálie (88,6%), Španělsko (88,5%). Zajímavé je, že např. mimořádně bohaté Lucembursko má zhruba stejnou kvalitu vody ke koupání (82,4%) jako Česko. Průměr sledovaných zemí EU, vč. Velké Británie je 82,8%.

Za Českem poměrně těsně jsou Belgie (79,7%) a Švédsko (79,3%). Pak následují většinou už s větším odstupem Francie (77,5%), Albánie (76,5%), Irsko (75%). Zajímavostí je, že ne zase tak slavných hodnot kvality vody ke koupání dosahuje se 72% Švýcarsko. Pokud se pojedete vykoupat do Maďarska, pak vězte, že ve 264 místech ke koupání je hodnota indexu čistoty vody 69,7%. To je poměrně překvapivě nízké číslo,  s ohledem na obecnou atraktivitu zejména maďarských termálních bazénů v lázeňských městech.

Na samém konci žebříčku s poněkud „fujtajbl“ čistotou vody je Velká Británie s 17,2% hodnoty indexu a před ní Polsko s 22,1%(!).

Třetí od konce evropského žebříčku je Slovensko s 56,3% hodnoty indexu čistoty vody. Tedy s velkým odstupem od „repetentů“, tedy Polska a Spojeného království, ale přeci jen poslední v řadě států s podprůměrnou kvalitou čistoty vody.

Takže moc se raději v létě o prázdninách nekoupejme v britských a polských bazénech.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

16:31 Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Souhrnný PMI za země eurozóny dosáhl v červenci svého jednadvacetiletého maxima (60,6 bodů). Podle o…