Přídavné jméno "monstrózní" se obvykle dává k projektům či záměrům, které jsou obřího rozsahu, ale nejsou přitom příliš reálné. Vlastně se jedná o takové záměry, které jsou mimo realitu a zůstávají v říši snů a pohádek. Ale pokud bych vynechal slovo monstrózní, lze s autorem, pokud jde o název článku, souhlasit.
Za více než dvanáct let existence jim zmíněného projektu bylo v jeho rámci investováno především do infrastrukturních projektů, ve 140 zemích rozvojového světa, více než jeden bilion dolarů. To nejsou pohádky, ale realita.
Čína nepodmiňuje poskytování půjček na projekty investičního charakteru nějakými politickými podmínkami, jako to často činí instituce Západu. A proto jsou čínské investice a peníze tak atraktivní v rozvojovém světě. Ostatně, velká část rozvojových zemí má zájem a snaží se získat rozvojové investice také z jiných zdrojů, tedy od institucí Západu. Od Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. A mají tak možnost srovnávat, co je pro ně výhodnější a přijatelnější.
Čínou poskytnuté půjčky v rámci projektu „Pás a stezka“ jsou realizovány čínskými firmami, samozřejmě za velké účasti domácích firem, takže peníze, na investiční projekt určené, se nerozkradou. To bývá častý jev u neadresně poskytované pomoci ze zemí Západu. Prostě se někam v řadě rozvojových zemí tato pomoc poztrácí.... Většinou do kapes místních politických a ekonomických elit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV