Ve Spojených státech je trochu jiná situace. Před volbami prezidenta a Kongresu USA je situace velmi nejasná. Všechny průzkumy sice favorizují Joe Bidena a je dost pravděpodobné, že Biden bude mít absolutně vyšší počet hlasů voličů nežli Donald Trump, ale s ohledem na specifičnost volby prezidenta prostřednictvím volitelů z jednotlivých států, nemusí nakonec být Biden zvolen prezidentem. Jinak řečeno, pokud prohraje v některých z klíčových států, může dopadnout jako Clintonová před čtyřmi lety a Trump může být vítězem.
Demokraté v americkém Kongresu přicházejí se stimulačním fiskálním balíčkem v objemu 2,2 bilionu amerických dolarů. Problém je v tom, že obě americké politické strany mají velmi rozdílný pohled na věc a na výši státní podpory na stimulaci ekonomiky. Trumpova strana chce podporu o zhruba třičtvrtě bilionu nižší nežli demokraté. Je otázka, zda se může před volbami, které budou za necelých pět týdnů, zrodit v Kongresu nějaký kompromisní návrh. Určitě by to uvítali jak američtí občané, zejména ti nezaměstnaní, kteří by podle návrhu demokratů brali více peněz po dobu své nezaměstnanosti (600 dolarů na osobu a týden) a také světové finanční trhy.
Pokud ve Spojených státech vládne předvolební schizma, v sousedním Německu je vcelku jasno. A to nás musí zajímat především, protože třetina českého vývozu jde do Německa. Velká část výsledků české práce jde prostřednictvím německých firem na zahraniční trhy. Německá ekonomika v letech 2014 – 2019 dosahovala rozpočtových přebytků. Těmito přebytky se snažila snižovat postupně svůj státní dluh. Bylo to dáno mnoha faktory, ale především efektivitou vývozu německých výrobků. Také tím, že euro je pro Němce mnohem východnějším platidlem, nežli jím byla německá marka. Ta by s ohledem na obří přebytky německého vývozu musela být v posledních letech několikrát revalvována, což by zdražovalo německý vývoz. Euro tento problém nemělo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV