Jiří Paroubek: Osud jménem Maradona

04.11.2020 22:31 | Zprávy

V pátečním televizním programu (myslím, že to byla ČT2) jsem narazil na dokumentární film o jednom z nejslavnějších fotbalistů světa všech dob, Diegovi Maradonovi. Televize tak chtěla připomenout život tohoto fenomenálního argentinského fotbalisty u příležitosti jeho šedesátých narozenin. Původně jsem se chtěl dívat 5 až 10 minut. Jen si připomenout tohoto skvělého fotbalového hráče 80. a počátku 90. let. Film byl ovšem koncipován tak strhujícím způsobem, že jsem ho nakonec shlédl celý.

Jiří Paroubek: Osud jménem Maradona
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Viděl jsem krásné filmové záběry především z Maradonových nejlepších zápasů, které odehrál v Neapoli. Tedy v klubu, který byl jeho osudem a kde ho lidé milovali. FC Neapol byla před jeho příchodem  z FC Barcelona až podprůměrným mužstvem. Za jeho působení se stala dvakrát mistrem italské ligy a vítězem ceněného Poháru UEFA. Tedy, jedním z nejlepších evropských a tedy i světových fotbalových týmů v polovině 80. let.

Film ale také ukazuje stinnou stránku Maradonových fenomenálních úspěchů, zejména po vyhraném mistrovství světa s národním týmem Argentiny v roce 1986. Drogy, mafií ovládané prostředí, se kterým se stýkal, call-girls, alkohol, bujarý život. Prostě život celebrity ze show-bussinesu, která se čím dál tím více, jak se blížil závěr jeho působení v Neapoli, zabývala pochybnou zábavou spíše nežli sportem. Nicméně Maradona v dresu Neapole a předtím Boca Juniors, FC  Barcelony a po působení v Neapoli,  také v FC Sevilla, poskytoval lidem úžasnou zábavu.  A také samozřejmě v argentinském národním mužstvu.

Byl nepochybně nejlepším fotbalistou světa 80. let a v Argentině je dodnes národním hrdinou.

Byl však také stále chlapcem z chudinské čtvrti, slumu na předměstí Buenos Aires, který prostě nedokázal zvládnout ve svých nejlepších letech neuvěřitelnou slávu, plynoucí z jeho fenomenálního fotbalového umění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

15:49 Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Pondělní glosa Jiřího Weigla