Jiří Paroubek: Pravé důvody Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan

08.09.2020 21:39

Včera již byla v Brně vyplakátována debata s předsedou Senátu Vystrčilem (a také s předsedou ODS Fialou), na 24. září v Brně. Název debaty je "Cesta na Tchaj-wan (červeným velkým písmem) a česká zahraniční politika" (menším modrým písmem). Tedy zhruba týden před krajskými a senátními volbami si Brňané vyslechnou, co si mají myslet o Vystrčilově cestě na Tchaj-wan.

Jiří Paroubek: Pravé důvody Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Myšlenka této akce musela vzniknout možná ještě před cestou předsedy Senátu na čínský ostrov, neboť nějaký čas trvá příprava plakátů, zajištění místa uskutečnění a také tisk a výlep plakátů. Zkrátka to nebylo nic bezprostředního, spontánního. Jednalo se tedy o předem připravenou akci. Cesta Vystrčila na Tchaj-wan má tedy především vnitropolitický rozměr. Když se dívám na volební potenciál ODS podle rozsáhlého průzkumu agentur Kantar CZ před krajskými volbami, není to žádná sláva. Vypadá to, pokud nedojde k nějaké velké vzpruze, na reálný volební výsledek ODS mezi 10 až 12%. Nejlepší potenciál má ODS v kraji, kde kandiduje na společné kandidátce s hnutím STAN. Pravicové hlasy se podle tohoto průzkumu poněkud rozplizávají, místo toho, aby docházelo k jejich koncentraci.

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan má polarizovat českou veřejnost. Má oslovit tu její komunistožroutskou, sinožroutskou a rusožroutskou pravicovou část a přetáhnout tyto voliče alespoň zčásti od jiných pravostředových formací k ODS. Nevím, do jaké míry to bude funkční záměr, ale tento záměr stál jistě v pozadí Vystrčilovy cesty.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

70%
14%
hlasovalo: 14509 lidí

Ale nebyl to důvod jediný. Již Vystrčilův předchůdce Kubera přišel s myšlenkou na svůj vstup do čínsko-českých vztahů cestou na Tchaj-wan brzy po své návštěvě Spojených států. Česká pravice se cítí jako jakýsi místodržitel zájmů té nejagresivnější části americké politické elity. Při nedávné Pompeově návštěvě v Praze, pobíhal kolem něj předseda Senátu jako shrbený snaživý studentík kolem profesora, který ho má přezkoušet u zkoušky na vysoké škole. Prostě Vystrčil byl možná ucházejícím hejtmanem kraje Vysočina, který zdrcujícím způsobem prohrál ve volbách v roce 2008 boj o svou pozici s tehdejším hlavním vyzyvatelem a dnešním, stále již 12 let hejtmanem, Běhounkem. Málokdo Vystrčila v čele kraje po jeho odchodu želel. Američané si uvědomují dobře rostoucí izolaci ostrova v mezinárodní politice. Tchaj-wan není státem, nemá šanci být přijat do Organizace spojených národů a má jen malou šanci být přijat do mezinárodních institucí. Američané nicméně tchaj-wanskou kartu chtějí hrát proti Číně. Tak jako chtějí hrát s Hongkongem nebo s Ujgury. Myslím si ale, že toto zrovna vysoké trumfové karty v souboji mezi USA a Čínou o pozici nejsilnější ekonomiky světa, kterou se Čína během několika let nezadržitelně stane, nejsou.

Přes všechnu snahu mnoha proti Číně zaujatých českých žurnalistů, si myšlenku „dvojí Číny“ odvážil rozvíjet pouze jediný popleta. Kromě toho, česká veřejnost má úplně jiné starosti. Většina lidí přemýšlí o tom, zda si zachová své zaměstnání. Živnostníci o tom, zda budou mít zakázky. Velké firmy o tom, zda budou mít odbyt. A všichni přemýšlejí o tom, zda budou zdraví… Připouštím nicméně, že hra na důsledného komunistožrouta může část pravicových českých voličů z měšťanských vrstev ovlivnit a určitou část voličů získat pro ODS.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Blanický manifest za svobodu 2020

13:21 Petice: Blanický manifest za svobodu 2020

My, níže podepsaní svobodní mužové a ženy s nevolí sledujeme vy´voj v našich i v okolních zemích.