Jiří Paroubek: Trumpovo moudré rozhodnutí

21.12.2018 16:18

Donald Trump stahuje americké vojáky ze Sýrie. Tito vojáci dělali zázemí v boji proti tzv. Islámskému státu především kurdským bojovníkům na severu země.

Jiří Paroubek: Trumpovo moudré rozhodnutí
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV
reklama

Je to přitom zvláštní spojení. Levicově orientovaná kurdská strana, která je v spojení s Kurdy na turecké straně hranic, která je podporována vojensky Spojenými státy. Ale takové jsou někdy paradoxy politiky. Je jen otázkou do diskuze, zda ústup amerických vojáků ze Sýrie, kde ke svému pobytu neměli žádný mandát od legální syrské vlády, ani od mezinárodních institucí, je v tuto chvíli správný. Zdá se, že v Sýrii se přiblížil konec vojenských operací a politické řešení, jehož hlavním aktérem bude nesporně vláda Bašára al-Asada, ale také Rusko a dvě regionální velmoci, Turecko a Irák.

Donald Trump pochopitelně bude čelit v americkém Kongresu nepříjemným útokům jestřábů, kteří budou zpochybňovat jeho rozhodnutí. Toto rozhodnutí D. Trumpa já ovšem považuji za velmi správné, otevírající cestu k deeskalaci konfliktu a k jeho mírovému řešení. Prezident Trump jde cestou, která je rozumná také pro americké daňové poplatníky, protože přímá účast armády Spojených států ve válečných konfliktech (viz Irák a Afganistan), stojí vždy obrovské peníze. A na druhé straně růst americké ekonomiky je do značné míry spjat s výdaji vlády na zbraně a zbraňové systémy vyráběné v rámci amerického vojensko-průmyslového komplexu.

Prostě Donald Trump se snaží respektovat zájmy amerických zbrojařských firem a přitom nezatahovat USA do otevřeného válečného konfliktu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek:  Maloobchod přišel o více než desetinu tržeb

11:33 Petr Dufek: Maloobchod přišel o více než desetinu tržeb

Maloobchod v nejhorším měsíci letošního roku propadl o necelých 11 %. Tedy pokud do něj nezapočítáme…