Jiří Paroubek: Zajímavé hodnocení účinnosti reakce státu na epidemii

19.01.2021 7:34

Výzkumná agentura CVVM v prosinci řešila odpovědi občanů na sedm otázek.

Jiří Paroubek: Zajímavé hodnocení účinnosti reakce státu na epidemii
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

První otázka se týkala hodnocení „opatření proti šíření koronaviru“: Jako přiměřená opatření vidí vládní rozhodnutí v boji proti šíření pandemie 61% občanů. Jako příliš rozsáhlá je vidí 19% občanů a příliš malá 13%. Je, bohužel, faktem, že se odpovědi s charakteristikou přiměřené snižují z jarních maxim kolem 70%, na dnešní číslo. Ale i tak toto hodnocení není zase tak špatné.

Druhá otázka byla zaměřena na „účinnost opatření proti koronaviru (v%)“: 47% respondentů si myslí, že tato opatření jsou spíše účinná a za rozhodně účinná je považuje 10% lidí. Těchto 57% občanů, kteří vidí účinnost vládních opatření v zásadě pozitivně či velmi pozitivně, není špatnou hodnotou. Ovšem v jarních měsících se toto hodnocení pohybovalo mezi 80 – 90%. Je tedy patrný pokles důvěry veřejnosti, ale tato čísla jsou stále ještě dost přijatelná. Za spíše neúčinná tato opatření považuje 29% občanů a rozhodně neúčinná 5%. Je potřeba zmínit, že oproti září naopak došlo ke zlepšení vnímání občanů v této oblasti.

Třetí otázka se týká: „podpory ekonomiky zasažené opatřeními kolem koronaviru“: Celkem 50% občanů si myslí, že podpory ekonomiky je buď příliš mnoho (7%) anebo přiměřeně (43%). Naopak 41% dotázaných se domnívá, že podpory je příliš málo. Společnost je tedy v této otázce rozdělena, což samozřejmě vyplývá z rozdílnosti sociální a profesní situace v jednotlivých skupinách českého obyvatelstva.

K otázce číslo čtyři: „účinnost opatření státu pro podporu ekonomiky“: Za rozhodně účinná považuje opatření pro podporu ekonomiky pouhá 3% občanů a za spíše účinná 32% občanů. Celkově tedy 35% občanů se domnívá, že opatření vlády jsou účinná. Naopak za neúčinná a rozhodně neúčinná považuje vládní opatření 52% respondentů. To je velký kontrast oproti např. červnu, kdy 48% občanů považovalo vládní opatření na podporu ekonomiky za účinná a naopak jen 38% za neúčinná. Je to velký zvrat ve vnímání veřejnosti, pokud jde o tuto otázku.

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8445 lidí

Pátá otázka se zabývala „hodnocením práce vybraných institucí a skupin v časovém srovnání“: A to mezi květnem a prosincem roku 2020: Nejlépe na tom v hodnocení veřejnosti byli zdravotníci, kteří získali v obou měsících přes 90% kladných hodnocení. Hned za nimi byli hasiči, kteří v květnu získali 91% podpory a v prosinci o něco méně, 85%. Za nimi se umístila Armáda ČR, která získala přes 80% kladných hodnocení v obou měsících. Zajímavý je pokles kladných hodnocení policie z 87% v květnu na 73% v prosinci. To je něco, čím by se šéfové policie a MV mělo zabývat. Místní samospráva na dalším místě získala podporu tří pětin občanů, jen o něco méně byly hodnoceny pozitivně hygienické stanice. Obyčejní občané byli v květnu hodnoceni kladně 85% a nyní jen 60% respondentů. To je vcelku logický výsledek kritického pohledu lidí na určitou neukázněnou část občanů v průběhu druhé vlny pandemie koronaviru. 50% občanů v prosinci hodnotí pozitivně Ústřední krizový štáb. O něco méně pozitivně je hodnocena, ale už pod úrovní 50%, krajská samospráva. Vláda ČR je hodnocena pozitivně 40% a 55% respondentů negativně, když v květnu ji pozitivně hodnotilo 64% a negativně jen 33% respondentů. Smutný výsledek zaznamenávají média. Ta zaznamenala sešup z 52% pozitivního hodnocení v květnu na 39% v prosinci. No a zcela skepticky se čeští občané dívají na činnost WHO, kterou pozitivně hodnotí jen 37% respondentů a EU, která zaznamenává pozitivní hodnocení jen u 36% občanů. U EU je však vhodné poznamenat, že došlo k navýšení její podpory oproti květnu o 6%.

Šestá otázka se týká „srozumitelnosti důvodů, proč jsou jednotlivá opatření zaváděna či rušena“: Za naprosto srozumitelné či spíše srozumitelné považuje důvody 44% občanů (v září to bylo 42%). Naopak za nesrozumitelné důvody považuje 55% občanů, což je oproti září (46%) výrazný vzestup.

Sedmá otázka se týká „srozumitelnosti toto, jaká opatření jsou právě v platnosti“: Za naprosto srozumitelné považuje tato patření 56% občanů, což je prakticky stejně číslo, jaké ¨bylo vykázáno v průzkumu za září. Za nesrozumitelné (spíše nebo naprosto) je považuje 43% respondentů. To je stejné číslo, jaké bylo vykázáno v září. Občané tedy ve své většině rozumí aktuálně přijímaným opatřením.

Nicméně tento průzkum CVVM přináší celou řadu informací, s nimiž by měli představitelé vlády a příslušných ministerstev pracovat tak, aby se spokojenost občanů zvyšovala.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O ruských špionech

16:14 Petr Hampl: O ruských špionech

Denní glosy Petra Hampla.