Jiří Paroubek: Zástupný cíl útoku

06.05.2019 17:32

Jistá část politického zákulisí i české veřejnosti má trvalou potřebu se hlasitě vymezovat proti zvoleným představitelům státu, kteří nekonvenují jejímu politickému názoru a představám. Ve volbách všeho druhu to většinou pro tyto lidi, pro které jejich protivníci nepřesně používají termín pražská kavárna, nedopadá příliš dobře.

Jiří Paroubek: Zástupný cíl útoku
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Existují pochopitelně výjimky. Tou jednou výjimkou byly loňské volby do pražského zastupitelstva, po nichž ustavili městskou radu pouze strany, které bychom mohli nazvat miláčky pražské kavárny. A tak místo řešení rozsáhlých problémů hlavního města, které se jakoby přestalo vyvíjet už za předchůdců této rady v posledních deseti letech, se řeší problémy galaxiální politiky. Mám na mysli neřešení zj. dlouhodobých problémů Prahy, což vyplývá především z chabé a nekoncepční investiční a finanční politiky města. Ale o tom nechci příliš mluvit.

Proti těmto lidem stojí na druhé straně barikády A. Babiš a M. Zeman. Tedy lidé, kteří již v životě něco dokázali. Ne všechno se jim povedlo, ale jsou to lidé, kteří měli a mají v politice úspěch. A. Babiš byl ještě k tomu mimořádně úspěšný byznysmen.

Jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti vyvolalo podivné duchy. Jako by Marie Benešová byla zlobrem české politiky, zejména pak české justice. V médiích není mnoho odvážných, kdo by se již dvojnásobné ministryně spravedlnosti dnes zastali. Já jsem to udělal už minulý týden. Benešová představuje zkušenost, perfektní znalost soudní soustavy, ale také znalost temných zákoutí justice doprovázenou schopností tato temná zákoutí vymést. Nevím, proč se A. Babiš rozhodl pro to, povolat M. Benešovou do služby právě nyní.

Nicméně představit si málo osobně přístupnou Benešovou že by byla schopna být loutkou v nějaké hře, to prostě nedokážu. Už také proto, že jsem s ní vždycky neměl ty nejlepší osobní zkušenosti. Prostě Benešová má svou hlavu a nebude se bát říct otevřeně názor ani Babišovi, ani Zemanovi. V některých médiích se dokonce objevilo, že je jakýmsi diskvalifikačním prvkem pro Benešovou to, že je poradkyní prezidenta. No, nevím do jaké míry Benešová prezidentovi radí a jak často. Nechci se mýlit, ale tu jejich frekvenci setkávání bych odhadl tak na jednou za půl roku. Prostě naprostá většina argumentů, které byly a jsou používány proti jmenování Benešové ministryní, nemají velkou relevanci a racio.

Dnešní shluky lidí na Václavském náměstí, k jejichž formování vyzývala de facto už včera večer Česká televize, budou demonstrovat proti virtuální realitě. Obzvláště srandovní je, když se k této aktivitě mířící proti Babišovi a proti Zemanovi, kde Benešová je zcela zástupným problémem, přidal také bývalý premiér a zkrachovalý předseda ČSSD Sobotka. ČSSD, kterou jsem mu vložil v červnu 2010 do rukou jako nejsilnější stranu v zemi, přivedl během sedmi a půl roku do pozice drobné parlamentní strany. Ta se jen díky hlouposti ODS, neschopné spolupracovat s Babišem a díky následnému interesu Babiše a s velkou podporou Zemana, stala vládní stranou, aby unikla naprosté politické bezvýznamnosti.

Tak tento Sobotka nyní demonstruje proti Babišovi a Zemanovi, které považuje za strůjce své politické porážky a naprostého politického zničení. Je nesoudný. Zničil se sám svou neschopností. Tím, že se stal marionetou „Bisonů“ a Pokorného. Tím, že umožnil rozplemenit klientelistický systém v sociální demokracii tak, že ji dodnes rozežírá jako metastázující rakovina. A co je na tom pikantní? Byl to právě Sobotka, kdo si vybral do vedení ČSSD na sjezdu v březnu 2011, coby systemizovanou místopředsedkyni strany právě Marii Benešovou. Prostě jsou věci mezi nebem a zemí, které dost dobře nechápu.

A je dobře, že můj svět je jiný, než ten Sobotkův.

Jiří Paroubek

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…