Jiří Tichý: Politika jako absurdní divadlo?

11.08.2013 13:16 | Zprávy

Masochisticky sledoval jsem politické hrátky posledních dnů a zvažoval, k čemu tyto přirovnat. Napadlo mě absurdní divadlo. Jenže: Má-li taková hra vyznít, je třeba ji hrát civilně, vážně, střízlivě, přirozeně a nevyzdobovat ji nějakými groteskními pohyby, žertovnými inscenačními nápady, přehnanými gesty či intonacemi, pitvořením a tak podobně.

Jiří Tichý: Politika jako absurdní divadlo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci

Jsou tohoto naši vládní odborníci i s jejich předchůdci ale schopni? A co poslanci a senátoři? Mohli by snad být autory dlouhotrvajícího politického absurdna Ionesco či Beckett? Mohli, kdyby ovšem hlavní hrdinové byli aspoň průměrnými herci, kteří by uměli dodržet výše uvedené zákonitosti absurdna. Takto jsou sami sobě autory, režiséry i aktéry špatné operety. 

Neskromně podotknu: Při jásání mnohých nad ustavením přímé volby prezidenta bylo mi úzko. Asi jako dnes politikům, co po ni tenkrát tolik toužili a teď jakoby na to zapomněli. Či jen netušili, že se jím stane ON?

Při Jeho zvolení vzpomněl jsem si na Hapkovu a Radovu písničku z Nestroyovy komedie Provaz o jednom konci, v roce 1971 hrané v dnes už legendárním Krejčově divadle Za branou. Nám zněla libě, soudruzi byli nasratí: "Konec práce, konec dření, od zítřka se všechno změní, ať žije nový zámecký pán...". Husák byl krátce u moci a divadlu zbýval rok do konce existence. Jak víme, tehdejší ministr kultury Brůžek zařízl tu úžasnou svobodomyslnou scénu jedním škrtem pera. Zapomněl už na to jeho demokratický leč demokraticky nezvolený Jiří Balvín? A tak je to se vším.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…