Jiří Vyvadil: Díky, pane prezidente Chiracu…

27.09.2019 13:45

Doba, kdy my starší jsme znali veškeré politiky Západu, minula a čas vše smývá. Ale troufám si tvrdit, že výrok: „Promeškali jste vhodnou příležitost mlčet…“, který pronesl bývalý francouzský prezident Jacques Chirac na adresu východoevropských států NATO, si asi mnohý vzpomíná. Východní Evropa byla rozdrážděna a uražena a novináři tento výrok často opakovali, aby emoce živili.

Jiří Vyvadil: Díky, pane prezidente Chiracu…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Nuže, výrok je pravdivý, ale vezme-li se kontext, v jakém byl použit, byl i nanejvýš výstižný a oprávněný.

Byl to čas, kdy právě francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder se vahou svých nejvýznamnějších evropských zemí, chcete-li osy Paříž – Berlin, postavili proti válce v Iráku, vedené USA a Velkou Británií, kterou v rámci koalice ochotných podpořila právě „nová Evropa“, bývalé východoevropské země. Za nás v rozporu s Ústavou podpořil tuto gangsterskou akci známý humanista Václav Havel. Podpořil ji bez souhlasu vlády, tím spíš bez souhlasu Parlamentu. Mimochodem, nikdo se nenašel, aby za to Havla zažaloval – a to byla velezrada jako víno.

Právě tehdy se lámala Evropa, a kdyby se Východní Evropa postavila za Chiraca se Schröderem, možná bychom si odpustili následnou Libyi, Sýrii či Ukrajinu.

Bohužel se tak nestalo.

Od té doby nastala politika nekritického poklonkování USA s jejich politikou, která často má tvrdé následky pro nás i celý svět.

I proto je dobré si památku prezidenta Chiraca připomenout. Byla to doba, kdy západoevropští státníci ještě uměli samostatně myslet.

Díky, pane prezidente Chiracu…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Soudní proces bez procesu

17:58 František Kašpárek: Soudní proces bez procesu

Tento týden proběhl odvolací soud s Walterem Kraftem, který byl v minulosti odsouzen za esej Je budo…