Jiří Vyvadil: Zemanův fašismus, protektorát, diktatura či Putinovský režim?

26.06.2013 16:49

Kreativita médií a politiků bývalé vládní koalice je olbřímí...Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem povzbudilo jejich mozkové závity do neskutečných obrátek a dramatické provolávání o tom, že Zeman zavádí u nás fašismus či protektorát (Pečinka), Putinovský režim (Kalousek), diktaturu (ti ostatní) jsou doslova novátorské. A přitom co se stalo?

Jiří Vyvadil: Zemanův fašismus, protektorát, diktatura či Putinovský režim?
Foto: Archiv JV
Popisek: Advokát Jiří Vyvadil

Prezident republiky využil svého ústavního práva a jmenoval předsedu vlády.

Podle čl. 62 písm. a) Ústavy  prezident republiky jmenuje  a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.

Nic víc a nic jiného.

Ještě před aktem jmenování všichni političtí představitelé bývalé koalice unisono říkali že je výlučným právem prezidenta si vybrat koho jmenuje.

A v tomto ohledu je jde o názor jedině správný. Nejde o to, že jsem o tom přesvědčen i já, ale hlavně tento názor zastávají i přední ústavní právníci : prof. Gerloch - vedoucí katedry ústavního práva pf UK a děkan této právnické fakulty (jinak v minulosti zpravidla hájící politiky ODS), prof. Pavlíček – bývalý mnoholetý  vedoucí  této katedry, i nadějný Jan Kudrna, člen téže katedry.

To, že je zcela na vůli prezidenta, koho jmenuje a že do určité míry záleží jaké si stanoví podmínky dokázal právě Václav Klaus, který bez toho,. Že by se mohl opřít o Ústavu si v jednom případě na ČSSD vyžádal právě podpis 101 hlasů. Tehdy naopak někteří ústavní právníci zuřili, že jde o neústavní postup. Nicméně stalo se.

Jestliže nyní bývalá vládní koalice sehnala 101 podpisů ( když navíc 8 patřící ke straně Lidem  je krajně vrtkavých co do budoucího jednání) nemá to žádný význam. Prezident, který je oprávněn se rozhodovat jak uzná sám, tuto podmínku nevyžadoval.

Neznamená to samozřejmě, že prezident je všemocný. To by ani nebylo dobré.

Jím jmenovaná vláda musí získat podporu do 30 dnů v Poslanecké sněmovně, když nezíská, shodují se všichni ústavní právníci, že by měl bez zbytečného odkladu jmenovat nového premiéra. Se stejným postupem.

A je úplně na něm, zda znovu jmenuje Jiřího Rusnoka, Lubomíra Štrougala, Františka Čubu či Karla Gotta.

A Poslanecká sněmovna má vše ve svých rukou. Stačí, když se sežene 120 podpisů k seberozpuštění a prezident musí tento akt akceptovat.

Mimochodem: S touto úpravou přišel a prosazoval ji Jaroslav Kubera (ODS) ve snaze přivodit pád vlády ČSSD a požadoval souhlas toliko 101 poslanců.

Takže ani fašismus, ani protektorát, ani diktatura, ani Putinovský režim.

Prezident je silný, ale Poslanecká sněmovna může mít poslední slovo.

Jen ovšem musí dnešní hysterici z bývalé vládní koalice najít odvahu k předčasným volbám.

A těch se zbabělci bojí.       

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Vyvadil

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…