Základ ochrany nerušeného užívacího práva spočívá v Listině lidských práv a svobod zakotvením práva ochrany obydlí proti nedovolenému zásahu do pokojného užívacího práva. Současný trestní zákon v § 178 především v odstavci 1 stanoví, citace: Kdo neoprávněně vniká do obydlí jiného nebo tam neoprávněně setrvá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
Tato sankce je zpřísněna v odstavcích 2) a 3) téhož § pokud pachatel použije násilí, překoná překážku a podobně. Dlužno dodat, že např. zákon o policii ČR upravuje zvláštní oprávnění policie na vstup do obydlí když je ohrožena bezpečnost zde obývající osoby, ohrožení zdraví a při zabránění vzniku velkých škod na majetku. Jedná se o společensky oprávněnou vyjímku.
Po tomto úvodu pokládám za naléhavé upozornit na nesprávné pochopení právní úpravy justičních orgánů a policie ve Vsetíně, když odmítli zasáhnout na porušení domovní svobody v následujícím případě, kdy byt poškozené J.V. byl neoprávněně vydražen občankou E.S., což je nyní předmětem přezkumného řízení civilních soudů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
exekuce , justice , legislativa , názory , Červinka , domovní svoboda
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…