Josef Mlejnek: Agonie blahobytu aneb Člověk pro tři planety?

30.05.2012 17:00 | Zprávy

Všechny rozbory současných hospodářských a dluhových potíží mají jednoho společného jmenovatele: tvrdí, že je třeba obnovit růst, neboť jedině tak lze udržet vysokou životní úroveň, které naše západní civilizace dosáhla.

Josef Mlejnek: Agonie blahobytu aneb Člověk pro tři planety?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bankomat

Ano, naše civilizace je vskutku především světem blahobytu, civilizací, v níž poprvé v dějinách existují „bohaté masy“. A ruku na srdce: nebýt vysoké životní úrovně, demokracie samotné, jež je v myslích veřejnosti s blahobytem spojována, by si lidé příliš necenili.

„Lidstvo žije nad své přírodní poměry a bohaté státy na úkor chudých. Pokud budou obyvatelé světa nadále pokračovat v trendu rostoucího využívání přírodních zdrojů, budou v roce 2030 k pokrytí poptávky po jídle, vodě a energii potřebovat ekvivalent dvou Zemí a v roce 2050 to budou již tři planety,“ oznámil v těchto dnech Světový fond na ochranu přírody. Z toho jasně plyne, že růst nemá budoucnost, ba že nás vede ne do Řecka, ale rovnou k apokalypse.

Cožpak neznáte ekology, posedlé katastrofickými scénáři? – zní mi v uších námitka. Dobře, třeba ekologové trochu přehánějí. Přesto to s naší civilizací nevypadá růžově. Tuto smutnou skutečnost lze dobře ilustrovat na důchodové reformě. Po dlouhá tisíciletí měl člověk jedinou možnost, jak si zajistit relativně bezpečné stáří: mít hodně dětí.

V devatenáctém století se zrodil průběžný důchodový systém: lidé v produktivním věku platí důchodové pojištění, z něhož se financují důchody starým lidem, a až produktivní lidé zestárnou, bude zase jim na důchod přispívat nová mladá generace. Tedy vlastně jejich děti, i když zde je již vztah rodič – dítě systémově anonymně sumarizován na celostátní byrokraticko-technické rovině. Nejen důchody, ale sociální zabezpečení vůbec (či jeho významnou část) tak převzal od rodiny stát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ministr nemá signály

12:46 Zdeněk Jemelík: Ministr nemá signály

Článkem „Blažkovi a Fialovi sirotci“ ze 14. května 2025 jsem projevil obavy, že díky netečnosti mini…